Amarillys (Hippeastrum)

Dupa cata vreme v-a reinflorit hippeastrum-ul?

  • Dupa fix 1 an de la inflorirea initiala

    Votes: 0 0,0%
  • Dupa mai mult de 1 an, ca n-am stiut ce sa-i fac

    Votes: 0 0,0%
  • Nici nu mai stiu dupa cata vreme

    Votes: 0 0,0%
  • N-a mai inflorit si m-am suparat pe el

    Votes: 0 0,0%
  • Altele - detaliaza in topic

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    0
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Cornelia cred ca experimenteaza cu noi o noua forma de terorism...terorismul psihologic...cum ne vede asa mai relaxati, cum ne arde una peste...relaxare :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Wow Cornelia!
Sa ai parte de el.Chiar vroiam sa scriu ca pe aici nici nu am vazut asa ceva.
Bine ca nu am scris ca de obicei ce nu am mai vazut eu pe aici ai tu.
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
E tare frumos!

:)
 

gabiee

Active Member
cornelia a spus:
Sarselia ala e Benfica.

Adica asta:



Claude sunt prima pe care aplic mentionatele tehnici. :mrgreen:
cam asa arata si primul meu amarilis , bulbul l-am primit din Olanda in 2000 , deci are 10 ani
din pacate , acum in hibernare , mi s-a parut ca s-a cam micsorat bulbul :( - sper sa infloreasca totusi
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sa iti traiasca si tie Gabiee.Ciudat ca e mai mic bulbul.L-ai mai fertilizat?

Tinem pumnii sa infloreasca si sa vedem si noi frumusetea florii lui!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mi-a inflorit pasadena dublu ,dupa lungi asteptari dar nici acum nu are radacini :? a fost plantat in 15 noiembrie in acelasi timp cu apple blossom care a inflorit de craciun :?
 

michaela

Active Member
gabiee a spus:
cam asa arata si primul meu amarilis , bulbul l-am primit din Olanda in 2000 , deci are 10 ani
din pacate , acum in hibernare , mi s-a parut ca s-a cam micsorat bulbul :( - sper sa infloreasca totusi
Nu te-ai inselat deloc... asa fac.. se micsoreaza, incep sa se "infofoleasca" asa fac si ai mei...


sannamaria a spus:
mi-a inflorit pasadena dublu ,dupa lungi asteptari dar nici acum nu are radacini :? a fost plantat in 15 noiembrie in acelasi timp cu apple blossom care a inflorit de craciun :?
Este superb!
Insa ai grija ca bulbul este prea la suprafata pamantului... se poate deshidrata prea tare, tinand cont ca a si inflorit ai mare grija cu el! E suficient sa stea doar o treime(chiar si doar gatul bulbului)
Asa cum se spunea pe aici... ca vin bulbii grasi si dupa ce-i tinem noi in ghivece se dezumfla.... ei bine! sunt ingrasati corespunzator sa zicem insa sunt depozitati, pastrati la o anumita temp si umiditate pentru a nu-si pierde straturile bulbului, ori in momentul in care noi ii aducem , udam tinem la fortat, caldura, sunt foarte multi factori care pot ataca bulbul tinut ca un "bibelou" se pot dezvolta repede fungi datorita temperaturii, o deshidratare ingrijoratoare... scaderea bulbului in dimensiune(de fapt se usuca mare parte din invelisul bulbului) etc..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi, Cornelia! :D
Inca mai ai amarillysi infloriti? Ai mei au intrat in perioada de frunze... si parca imi lipseste asteptarea acea ca sa vad cu ce minuni de flori ma vor bucura.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus