Amarillys (Hippeastrum) part II

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Timy

Member
Da toti sunt la fel, sunt de felul traditional de la bunica, strabunica. Ar trebui sa fac achizitii noi, cu flori mari si ceva mai incitant, dar anul asta in florarii nu au avut deloc specii diferite, numai alb, rosu...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mie imi plac cei pe care ii ai.Si chiar arata frumos sa ai de acelasi fel mai multe exemplare.
:wink:
 

anyny

Member
al meu nu face nimic, il inspectez zilnic, dar nici o schimbare...nici macar frunzele nu au mai crescut :(
 

michaela

Active Member
anyny- ignora-l, cu vremea care a fost poate sa stea neudat si 10 zile... asa ca...nu-l mai urmari :rofl:

valentyna- daca bulbii au inflorit... inseamna ca sunt floriferi, dar tu ai gresit pe undeva. Te sfatuiesc sa citesti topicul lor, vei invata multe de la colegii nostrii :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Gabiee.Era si mai mare si mai impozant numai ca aceasta e cea de-a 2-a tija a lui si inca nu e deschisa floarea 100%
Prima tija am ratat-o adica nu am apucat sa ii fac poze.
 
D

dyayzh

Guest
Eu ma multumesc cu admiratul frumusetilor voastre :D Nu am nici un bulbisor de amarilys :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce frumosi sunt Gabiee!
Felicitari!
Sa ma invatati si pe mine ce si cum sa fac pentru ca voi primi si eu niste seminte si ma apuc de treaba.
Din cate am citit merge si metoda cu lasatul semintelor in apa pana germineaza si pe urma plantate.
Se poate si in pamant direct.
Care este cea mai usoara din ele?
 

gabiee

Active Member
in servetel umed a fost germinatia cea mare , cam 80%
in apa nu mi-a germinat decat vreo 4-5 din 20
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si servetelul umed era tinut ca intr-o minisera?
Intreb si eu ca nepriceputul...
:?

Multumesc mult.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus