Amaranthus tricolor

iris

Active Member
:visator: E absolut suuuperba. Imi place foarte mult floriciunea. :visator: Am primit si eu cateva seminte de la Floria dar nu le-am semanat de tuta ce sunt am uitat de ele .... :oops: dar mai corect ar fi sa spun le-am pastrat pt. anul viitor :wink: :ingeras: .Cum ai procedat cu insamantarea ? le-ai semanat direct in sol sau le-ai repicat ?
 

elenafles

Active Member
Iris ,eu am semanat intr-un ghiveci si am pus si in 4 pastile de turba.Cele din ghiveci au rasarit dar au intepenit asa mici si nu au mai crescut chiar daca le-am sadit in gradina.Cele care le-ai vazut sunt cele semanate in pastile.La mine e foarte rece si in perioada mai iunie a fost chiar frig .Ma mir ca s-au facut si asa.La anul am sa le seman in casa din martie poate prind mai multa putere pana le plantez in curte. :D
 

elenafles

Active Member
Intr-adevar Alfa,sunt decorative si inveselesc gradina.Eu m-am indragostit de ele cand le--am vazut la Floria.La ea este mai cald si s-au dezvoltat mult mai bine si cu multe ramificatii.La mine au crescut mai greu ca a fost frig dar e bine si asa. :D
 

Floria

Active Member
Ce incantata sunt cand le vad si in gradinile voastre !!!
Si eu le-am semanat tot in rasadnita si au ramas si ale mele mai micute.
Dar cateva seminte de anul trecut cazute prin gradina au rasarit mai tarziu dar au crescut foarte mari.
Concluzia este ca acestei plante ii place sa fie semanata direct in gradina.

 

elenafles

Active Member
Floria,ai o gradina superba.Iti vizitez des albumul si-ti admir frumusetiile.Iar PPS - urile de pe YouTube sunt super. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte decorativa, arata minunat in gradina!
Si langa ea, in gradina Floriei, am remarcat o tufa superba, decorativa tot prin frunzele deosebite, alb cu verde. Cum se numeste? si rezista peste iarna in gradina?
 

Floria

Active Member
Este o tufa perena, in denumirea populara se numeste "Munti de zapada" sau Ghetisoara, cred ca face parte din familia Sedumului, imi scapa denumirea botanica. Am avut un pachet de seminte cumparat de trei ani si pentru ca expira, le-am semanat la intamplare. Au rasarit foarte multe dar am lasat doar cinci fire care au crescut fara pretentii si s-au dovedit a fi foarte decorative in gradina.
 

Floria

Active Member
riana a spus:
daca o sa ai seminte poate te induri si ne vinzi si noua ca e foarte frumoasa :)
Daca te referi la "munti de zapada" , acum a inceput sa faca seminte, sper sa ajunga la maturitate pana la primul inghet. Binenteles ca le voi strange si va dau.
 

iris

Active Member
:) Multumesc pentru raspuns elenafles sper ca la anul sa am si eu o astfel de frumusete in curte . Voi proceda si eu la fel am sa insamantez in Martie in rasadnitza sa fiu sigura ca vor avea conditii bune de germinare . Nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut vara aceasta :(
 
Sus