AM YUCCA BOLNAVA, AJUTATI-MA!!!!:(((

darkangel_ro1

New Member
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, am si eu o problema cu una din plantele de birou..Yucca.
Simptome: Ingalbenirea frunzelor pana la uscarea lor:(, niste purici mici de culoarea pamantului, umblareti, abea ii vezi decat daca suflii la baza pamantului. si se extinde repede boala.
Cu ce pot sa dau si eu pe planta si pe pamant, de unde cumpar ca vad ca insecticidele pentru yucca nu se prea gasesc, mi-a recomandat cineva MOSPILAN, nu stiu de unde sa-l iau,ce pot face sa salvez floarea.
ESTE FOARTE URGENT, PLANTA MEA MOARE:((((
Va rog ajutati-ma.
Multumesc.
 

ACHIMENES

Member
Buna ziua si bine ai venit pe la noi!
Vezi ca la inceputul acestui topic gasesti un chestionar, uitandu-te la intrebarile acelea ne poti spune mai multe simptome ale plantei tale si poate gasim o rezolvare :)
 

michaela

Active Member
Pai in primul rand ar fi de recomandat schimbarea substratului si incearca ceva foarte permeabil, sa nu retina multa apa, nu-i place multa apa si lasa putin sa se usuce substratul intre doua udari, cred ca ai pus prea multa apa.....mai ales in perioada asta! :(
P.S : gandaceii sa inteleg ca misuna prin pamant sau pe frunze? - m-as mira sa placa vreunei insecte frunzele de yuca (doar lanosilor si testosilor-dar astia nu misuna....)
Bafta s-o redresezi!
 

ghia_don

Active Member
Frunze galbene si uscate la yuca am avut si eu iarna asta, imediat dupa ce am bagat-o in sufragerie. A stat acolo pina dupa anul nou , unde a avut caldura destula si lumina mai putin :( . Au inceput sa se ingalbeneasca frunzele incepind cu cele de jos, si bineinteles ca a trebuit sa le tai toate .
Dupa ce am scapat de pomul din balcon, am pus yuca in locul lui, si bineinteles , nu i s-a mai ingalbenit nici o frunza. Acum ii merge bine :) ..
PS. Nu o ud prea des, chiar las pamintul sa se usuce bine intre udari...
 

gardianul naturii

New Member
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum, am si eu o problema cu una din plantele de birou..Yucca.
Simptome: Ingalbenirea frunzelor pana la uscarea lor:(, niste purici mici de culoarea pamantului, umblareti, abea ii vezi decat daca suflii la baza pamantului. si se extinde repede boala.
Cu ce pot sa dau si eu pe planta si pe pamant, de unde cumpar ca vad ca insecticidele pentru yucca nu se prea gasesc, mi-a recomandat cineva MOSPILAN, nu stiu de unde sa-l iau,ce pot face sa salvez floarea.
ESTE FOARTE URGENT, PLANTA MEA MOARE:((((
Va rog ajutati-ma.
Multumesc.




schimba-i ghiveciul si pamantul,spala yuca bine cu apa rece si va fi bine
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Gardianule, bine ai venit pe forum! :hug: Imi pare rau sa-ti spun ca mesajele la care ai raspuns sunt de multi ani, cred ca raspunsul tau nu mai poate ajuta. :cry: Pe viitor uita-te si la data postarii :gandit:
 

LadyBug

Well-Known Member
hmm, ciudat de actual e mesajul, iata in ce sens: am avut si eu toamna asta mai multe plante pe care le-am pus in ghivece noi cu substrat nou (din acela fin ca faina) si peste putin timp majoritatea mi-au facut puriceii aia minusculi pe pamant, la suprafata, care sar cand ud, ce or fi? Vad ca la trandafirasi li s-au urcat in cap, dar la hibi au ramas doar pe pamant.
 

LadyBug

Well-Known Member
Dar iese din discutie sa le schimb iar substratul, sa stiti! Hibii sunt niste copacei si ghivecele lor sunt foarte mari. O sa caut ceva insecticid, pentru inceput cred ca incerc niste scrum de tigara...
 
Sus