Alun - Corylus avellana

johny

Member
Am in gradina un alun care are alune deosebite :)


Cand sunt coapte, fructele sunt crapate natural, se deschid foarte usor in degete :)
 

calin123

Member
Interesant soi , daca e destul de mare imi dai si mie un butas , caci tot sunt din cluj ? sa vad daca pot sa-l prind
 

johny

Member
As vrea sa stiu si eu :?
Seamana cu alunele de padure, dar...
cred ca sunt domestice :)

Daca stie cineva ce soi sunt, raman dator :)
 

calin123

Member
cind eram mai tinar am vazut ( si mincat) alune care cresteau in copac dar cind zic copac era copac adica avea diametrul trunchiului aprox 80 cm si inaltime cel putin 10 m , alunele aveau deasupra ceva ca o substanta lpicioasa dar miezul era cvasinormal , respectivii copaci cresteau in jud bihor la Balc chiar in parcul de la baile Balc .Cine stie despre ce specie este vorba ? scriu este in speranta ca mai exista, nu i-am vazut de aprox 15 ani
 

George

Member
Acum trei ani am achizitionat si eu doi aluni, unul cu frunzele de culoare verde-rosiatic iar celalalt verde, si chiar a dat super bine in gradina. Saptamana asta am fost placut surprins sa descopar cateva manunchiuri de alune in ei.

Ia uitati ce fructe mai am prin gradina:
 

johny

Member
Alunele sunt numite "alune americane" si au pielita rosie?

E un soi foarte bun, am primit si eu de la cineva :D
 

simona2

Member
Noi am fost niste veverite mai harnice pentru ca aproape l-am terminat .Au mai ramas cateva alune pe varfuri .
 

nutilepadat

Active Member
George ai gradina mare nu gluma :eek: la cate imagini ai din gradina.Sa stii ca nu am mai vazut fructele acelea numite coarne de ani de zile .Numai cand ma gandesc la ele mi se face gura punga :salivat: :rofl:
 

George

Member
Gradina nu are mai mult de 500 mp, doar ca am incercat sa inghesui cat mai multe plante in ea :D si inca am planuri mari pt anul viitor. Coarnele coapte sunt chiar f dulci, iti aduceam intro cutiuta la Brasov daca stiam ca-ti plac
 

sicamin

Member
Lasa Mirela ,ca la anul va face mai multe !
Ai mei au deja 5 ani(din alune puse de mine :wink: ) si au rodit mult anul acesta ,dar din cauza ploilor multe (asa cred eu) fructele crapa .Am cules si eu cateva :
 
Sus