Altoirea pomilor

Floria

Active Member
Danero am adaugat si instructiunile dar pentru mine tot complicat este sa procur asemenea ingrediente. O voi prepara pe cea din plastilina.
 

interval

Active Member
Stau si ma gandesc la faptul ca vopseaua de ulei este recomandata la toate ranile pomilor. O sa incerc sa amestec vopsea de ulei cu cenusa pentru a-i mari consistenta. Cenusa va impiedica noul amestec sa crape. S-ar putea sa iasa un mastic bun. Ce parere aveti?
 

Floria

Active Member
Interval, suna bine ideea ta, este si usor de preparat. Abia astept sa ne spui cum ti-a reusit.
 

ghia_don

Active Member
Cu scuzele de rigoare ca n-am mai intrat pe net, postez reteta pe care am folosit-o eu

Mastic la rece
200 g saciz,
100 g ceara de albine,
50 g seu(untura)
45 g spirt denaturat (eu am folosit spirt medicinal)

Se maruntesc bine sacizul si ceara si se pun cu seul intr-un vas mai mare la topit , pe foc mic, amestecind continuu. Farimati bine sacizul , eu n-am facut-o si aveam impresia ca nu se mai topeste... Aveti mare grija ca amestecul se poate umfla si da in foc...e foarte inflamabil..
Dupa ce totul s-a omogenizat se ia de pe foc si se lasa la racorit. Spirtul se adauga amestecind mereu, cind totul s-a racit suficient pentru ca spirtul sa nu fiarba .
Inainte ca amestecul sa ajunga la temperatura camerei, el trebuie varsat in cutie (borcan)unde va deveni viscos ca o pasta. Cutia trebuie sa se inchida ermetic, altfel spirtul se evapora si masticul se intareste . In acest caz, se pune din nou la incalzit si se adauga spirt.
 

ghia_don

Active Member
Da...eu chiar am topit o bucata de slanina pentru ca n-am gasit atunci sa cumpar untura.. daca faci la fel, sa nu pui sare :wink:
 

interval

Active Member
Sacaz se gaseste la magazinele de instrumente muzicale. Cred ca este un pic mai scump pentru ca e facut special pentru instrumentele cu coarde, dar asta este.
 

interval

Active Member
Nu cred ca pentru ce-l folosim noi are prea mare importanta puritatea. Cred insa ca de la electronisti il poti procura mai ieftin. Numai daca nu-s parliti ca mine si folosesc clasica aspirina pentru degresarea ansei
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
:tavalit:

pai cu aspirina nu merge

:tavalit:

Vad ca e clasicul clei de copaci dar din care se scoate terebentina , oare daca a stat un timp uscat pe copac nu si a eliberat aceasta substanta in aer?
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Interval, suna bine ideea ta, este si usor de preparat. Abia astept sa ne spui cum ti-a reusit.
Cu proxima ocazie fac amestecul si informez. Deocamdata am terminat exercitiile. Am legat cu banda izolatoare si am sigilat picurand ceara de la lumanare.

Dar cred ca vopseaua ingrosata cu cenusa va merge. Am vazut ca unii folosesc silicon acrilic sau balega proaspata amestecata cu pamant
 
Sus