Altoirea pomilor

vali

Active Member
Moderator
Seamana cu altoirea ”in ochi dormind”, doar ca taietura nu e in ”T” ci iei o felie de scoarta si lasi o ”talpa”, nu? Iar altoiul e mai dolofan un pic... :)
Parca altoire ”Chip” ii zice...
Intr-adevar, metoda merge si in repaus vegetativ, si in vegetatie.

EDIT: :rofl: :rofl: :rofl: scuze, acum am vazut si titlul unei poze de-a ta, unde scria clar altoire Chip... Am fost tare :) .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
are idee cineva cum prind o ramura de mar/par/cais in pamant si cum se face sa-l pot obtine ptr portaltoi , pe salcie am cam inteles cum e.
 

adi o

Member
nu orice ramura din speciile citate de tine au proprietatea de a emite radacini adventive.pt mar sunt folosite soiuri care au aceasta insusire.pt par e folosit gutuiul,iar la cais,prun,cires, cel mai mult se folosesc portaltoii obtinuti din seminte dar au aparut si portaltoi vegetativi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mersi , nu e vb de plantatie vreau doar sa invat altoirea si am nevoie de specii compatibile
 

happy

Well-Known Member
pentru altoire experienta si migala dau rezultate bune.pomii cu samburi se altoiesc pe cei tot cu samburi(cais,prun,piersic,corcodusul este cel mai bun portaltoi),iar cei cu seminte idem(mar,par,gutui) :D .mie nu mi-a reusit altoirea lamailui!nu-mi iese si pace :x .mai incerc in aprilie. :eek: .pumosu are si el experienta in sunphoto!
 

sicora fabian

Active Member
Poti sa incerci si mai devreme, Hapy, in oculatie. Trebuie sa stii doar conditiile cerute de altoirea in ochi! Altoit din toamna in ochi. Curaj!
Dan, incearca mai intai pe crengi normale, de pe pomi, nu neaparat pe puieti.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
K Fabian , arata super , pare a fi lamai dupa prima privire.
hapy metodele lui pumosu sunt cele mai explicite si le am in "preferinte"
 

sicora fabian

Active Member
Am o obiectie (ca intotdeauna! :rofl: ). Pe ochi se lasa codita frunzei - este un indicator de prindere a altoiului si poti tine mai bine ochiul cu mana fara sa atingi sectiunea!
 

happy

Well-Known Member
la ce colt de rai :eek: se vede in foto nu-ti mai trebuie decat sanatate! :rofl: altoieste altceva ,pe sot cand nu sta acasa!glumesc,dar imi place mult gradina.altoirea cea mai simpla este in coaja. http://hapy.sunphoto.ro/
 

ghia_don

Active Member
Am vrut sa fiu sigura de reusita inainte sa postez, asa ca acum pot sa spun ca s-a prins :)
Asa arata la o saptamina de la altoit
si asa arata acum :)
Este cais, altoit pe piersic...
 

happy

Well-Known Member
Ghia ce pasta ai folosit pt. etansare?
Am altoit si eu acum 1 saptamana in ochi dormind(anul trecut am avut rezultate bune:4pomi din 7 s-au prins ,acum au peste 1 m fiecare :D )

Acum am altoit gutui pe portaltoi gutui salbatic,anul trecut am altoit par si mar pe gutui salbatic :!:
 

interval

Active Member
Moshu' si-a cumparat brishca si a ascutit-o ca pe brici. Ieri si astazi face curatenie prin pomi si pune de-o parte niste ramuri tinere de la niste pruni si un par. Le pune cu cozile in apa ca sa stea proaspete.

Poate maine, daca nu poimaine, incepe exercitiile de altoit. Nu a gasit Moshu' mastic, doar niste rasini scumpe de parca erau facute din aur lichid, asa ca va aplica metoda din batrani si va picura ceara.
 
Sus