Altoire hibiscus

ghia_don

Active Member
Super! Ai reusit sa-l prinzi inflorit cu doua culori :clap: :)
Al meu n-a vrut si pace :( ..tot au inflorit pe rind, n-a vrut defel sa fie tricolor :x ..nici macar bi..
 

ghia_don

Active Member
Nu e mare lucru de spus :nu-i nimic: ..A fost doar un experiment sa vedem daca "se lipeste" :D
Pentru ca nu stiu mare lucru despre hibiscusi, am ales la intimplare si altoiul si portaltoiul. La primul meu experiment, am folosit o serie de clasici..Pink, Apricot si Rose. Classic Pink a fost folosit ca portaltoi pentru ca era mai viguros , iar pe ceilalti i-am folosit ca altoi. Butasii au fost semilemnificati si au avut 3-4 muguri.
La cel de-al doilea experiment , portaltoiul a fost un El Capitolio galben, pe care am aplicat un altoi de El Capitolio rosu si unul de El Capitolio portocaliu.
Metoda folosita a fost in copulatie simpla. Acolo unde altoiul a fost mai subtire decit portaltoiul am suprapus perfect zonele cambiale doar pe o parte.
N-am vrut sa obtinem cine stie ce specimen, ci doar am vrut sa vedem daca ne iese un 3 in 1 :)...chiar si pentru economisire de spatiu ;-) .
Problema este ca nu au si inflorit toti trei odata :( ...poate daca florile nu ar fi asa efemere, ar fi altceva . Sau, poate e o problema in alta parte...mai studiem ;-)
 

IoanaTweety

Active Member
Mi se pare f interesant experimentul Doinei, mai ales cel cu El Capitolio, mi-ar place si mie un copacel care sa infloreasca ba rosu, ba galben, ba portocaliu. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , la intalnire la tine avem tema cu altoitul :)

ce banda e cea alba? folosesti punga peste altoi ?
 

ghia_don

Active Member
Asa sa fie Dane, dar daca nu sinteti elevi silitori, sa vedeti ce note mici va pun :rofl: ..
Banda este leucoplast, stringe foarte bine..doar cind o desfaci trebuie sa fii mai atent ca se dezlipeste mai greu. Dar eu nu scot banda toata odata, desfac citeva spire si las doua trei zile si tot asa pina o desfac de tot.
Si da, folosesc punga peste altoi, pe care nu o scot decit dupa ce cresc frunzele noi...
 

dana

Member
azi m-am hotarat si am realizat si eu prima mea altoire din intreaga activitate.
Binenteles dupa ce vreo 5 zile am citit si am tot citit.

Am primit un lastar de Cloude Nine de la Tzep si ptr.ca era destul de mare , imi pot permite sa incerc obtinerea de plante prin mai multe moduri sa vad care din ele reuseste stiut fiind ca olandezii nu prea inradacineaza.
am incercat tehnica laterala iar portaltoiul a fost un Classic Pink exact ca in exemplul lu Ghia, singurul minus al lastarului de Cloude fiind acela ca nu are nici un mugur.

am izolat cu leucoplast textil si toata craca am bagat-o cu o punga de plastic ptr.umiditate.

acum,citind sfaturile lui Danref trebuie pus la racoare - undeva la 16-18 grade este bine?formandu-se umiditate in punga nu este totusi prea racoare ptr.altoi?
teoretic ar trebui sa se prinda.

nu pot sa fac decat niste poze neclare cu tel ca atat mai am
alte sfaturi?

multumesc
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dana tinem pumnii sa se prinda. :rugaciune: Bine ca experimentezi, ca asa mai invatam una, alta.
Eu din ce am vazut, gomerosii sunt altoiti in pana. Oare faptul ca sunt 'prinsi" din ambele parti da o sansa mai mare de prindere? :nu stiu: :gandit:
E adevarat ca Ghia a reusit altoirea cu succes, felicitari :clap: , dar nu trebuie trecut cu vederea ca lastarul era unul dintr-un hibi care inradacineaza "pe picioare proprii". Un copacel cu flori multicolore e o bucurie pentru oricine. :indragostit:
Meritul reusitei e merit, dar discutam despre altoi "fandosit". :aoleu:
 

dana

Member
Da, chiar foarte fandosit si cu atat mai mult as vrea sa se prinda; am intarziat un pic ca am asteptam sa inceapa sa creasca luna :oops:

altoire in pana din prima? e prima mea altoire totusi.........sa nu exageram cu tehnica ;si-asa mi-a cam tremurat mana cand am taiat si era sa fac un altoi cu deget.

Taietura care am facut-o de-al lungul betelor a fost de cca.1,5 cm , destul de lunga ca sa fie cat mai mult miez in contact direct.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daca nu reusesti acum, mai repetam figura. ;-)
Eu nu m-am referit strict la altoirea ta. Ea a fost declansatorul "gandurilor" mele.
Nu stiu mai nimic despre altoire, in general, dar ma gandesc ca ar fi mai bine ca portaltoiul si altoiul sa fie pregatiti din timp, adica ceva gen fertilizari.....sau alte tratamente :nu stiu:
Offff! Cate lucruri nu stiuuuuu! :eek:f: :? :nu-mi_place: :ros_unghii:
M-am mai gandit la o metoda de inmultire, marcotajul aerian, dar nici aici nu stiu decat din carti. Am facut-o la ficus si dracena, dar alea nu-s 'fitoase". :gandit:
 

dana

Member
Te inteleg perfect Carmen; nici eu nu stiu nimic dar am incercat.
Iar pe net gasesti atat de putine informatii; nu tu substante ajutatoare ,etc.
Am taiat,am unit si asteptam - uitasem - batul de gomer a stau cam 3 zile in solutie cu atonik
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
E foarte bine ca ai avut curaj. :clap: Poate iese ceva. :rugaciune:
Acum trebuie sa tii un jurnal unde sa notezi tot ce faci, ce-i pui, concentratie, unelte folosite, tratamente, temperaturi, aerisiri, ...... tot, tot ca sa stii pe viitor si sa faci comparatie. :gandit:
Eu de solutie cu Atonic nu-mi aduc aminte, dar stiu ca am trecut "betele" prin Clonex.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari! :clap:
Nu conteaza daca te-ai jucat sau nu important este ca a reusit experimentul. Nu inteleg de ce doresti sa umbli la el acum, lasa-l asa, ca e "vioi"/verde. :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
dupa 2 sapt se poate desface legatura , se verifica starea si se relaxeaza legatura pentru calusare
 

doina

Member
La mine a trecut mai bine de 2 saptamani de cand am facut experimentul si din acest motiv ma gandeam sa umblu la legatura.
Asadar mai desfac putin legatura si atat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da, e nevoie de oarece protectie dar si de o relaxare , conexiunea nu e facuta cu siguranta in mod definitiv
 

doina

Member
Am desfacut legatura dar am lasat vata pe care am pus-o sub banda de altoit. Am lasat si punga peste altoi dar nelegata.
Peste o saptamana, doua imi fac curaj sa dezvelesc de tot altoiul si sa vad cum e locul unde s-au sudat.
 
Sus