Altoire hibiscus

happy

Well-Known Member
Cred ca tot primavara este mai bine,ce am altoit nu dau semne ca s-ar fi prins!Eu am altoit toamna trecuta in ochi dormind si a mers,la pomi fructiferi! :D Daca ai altoi este pacat sa nu incerci!
 

Johana

Member
Ar fi foarte interesant si foarte util pentru cei care sa incumeta sa si puna in practica.
Din cate am observat furnizorii de hibiscusi deosebiti, precum cei de la Gommer practica, si se pare cu succes, aceasta metoda.
Eu am o curiozitate, daca tai un butas din altoi si prind va pastra caracteristicile altoiului sau exista riscul sa fie precum port-altoiul, care de regula e o specie destul de comuna......probabil pentru ca e mai rezistenta.
Astept cu interes informatiile. Daca le ai in engleza m-ar interesa si pe mine.
 

happy

Well-Known Member
Ar fi utile cateva informatii despre altoire hibiscusi de gradina,am incercat si eu acum 1 luna cu altoi de hibi dublu roz pe hibi siriacus normal de gradina.Nu s-a prins niciunul,primisem altoi de la Timisoara.Cred ca mai incerc la primavara! :(
Danref te referi la hibiscusi de gradina sau de camera?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Una din chestiile interesante e ca altoirea pe speciile de exterior a celor de interior poate provoca uneori caderea frunzelor , datorata faptului ca la temp tot mai scazute in sol , radacina intra in dormanta si ca atare se pregateste de iarna lasand planta expusa stresului

..zic si eu ... 8)
 

ghia_don

Active Member
Eu am folosit altoirea laterala la doi hibiscusi pe care i-am altoit in primavara.
Asa arata locul calusat acum, la unul din ei doua altoiuri

si la celalalt
 

ghia_don

Active Member
:rofl: Prima data am facut asa ceva :rofl: ...norocul incepatorului...dar am prins gustul, mai ales ca unul din ei a si inflorit

Asa ca voi mai incerca :wink: ...
 

Johana

Member
Ce fain!
Super......trebuie sa invat si eu!
O intrebare: la modul acesta de altoire nu exista riscul sa se desprinda altoiul?
 

ghia_don

Active Member
Cred ca dupa ce se caluseaza locul, nu...
Eu i-am tinut afara toata vara , i-a batut vintul, i-a plouat, au suportat toate furtunile care au fost, si n-au patit nimic :D ...
 

gty

Member
:eek: :eek:
superb ghia_don
arata excelent
ce frumos s-au prins
eu am dato in bara cu ai mei = nada

asta e :(
 

ghia_don

Active Member
Gty, nu te da batut, mai incearca...e mult mai simplu decit pare...
Secretul consta in lipirea perfecta a suprafetelor si a cambiului...nu pot sa spun cite crengi de copac am taiat, pina am inteles cam despre ce e vorba :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Uite cum arata imediat dupa "operatie"...am bandajat cu leucoplast si apoi le-am pus o punga in cap....

Dupa o luna era asa ,moment in care i-am scos bandajul
 
Sus