Alternative-coji de oua, de banana, zat de cafea, etc. . .

alfa

Active Member
sicora fabian a spus:
Planta nu o poate folosi aºa, ci abea dupã ce se descompune.
Pai din cate stiu eu, coaja de banana e tare perisabila, daca o tai bucatele, dupa o zi e deja maronie toata. Banuiesc sa amestecat cu pamant si udat un pic se descompune in timp foarte foarte scurt, nu?
 

mirelusa

Member
aici sotul lucreaza in timpul liber la gradina.ii pune mereu zat de cafea(strange cu sacii de la un bar) si cenusa,in straturi,acum mi-am strans si eu zat si am adus niste cenusa sa-mi puna la plante,dar vad ca nu prea e recomandat zatul,de cenusa stiti ceva?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mirelusa, din cate stiu eu, bunica mea punea cenusa in gradina pe post de ingrasamant. Doar ca cenusa face ca pamantul sa devina mai alcalin, deci presupun ca plantelor care iubesc solul acid nu prea le prieste...Acuma...ar trebui sa stii pH-ul solului din gradina ta si pretentiile plantelor care le ai in privinta aciditatii solului si, in functie de aceste informatii, sa folosesti sau nu cenusa
 

mirelusa

Member
aha,eu nu am gradina,in ghivece ma gandeam sa pun,de exemplu la trandafiri....dar parrca nu sunt convinsa :(
 

mama4you

Member
ca alta metoda..am auzit si eu de cenusa din soba...ar fi indicata pentru legume si flori..eu am incercat astfel: intr-o galeata de apa am pus o jumatate de tavita de cenusa din soba..am amestecat si am udat gradina de legume...sincera sa fiu am vazut ca au rasarit mai repede!

lumea pe la noi prin sat o foloseste!
 

Fleur

Active Member
In gradina de legume nu-i problema doar de rasarit ci si de rodit, ca daca rasar dar nu rodesc muncesti in zadar si mai bine n-ar rasari :)
Sunt plante la care merge si altele la care nu merge si de regula cine o foloseste stie unde sa puna si unde nu.
La tara, am vazut ca oamenii o pun peste zapada iarna ori inainte de sapatul pamantului iar cand sapa se amesteca in sol.
 

sonia_i

Active Member
Si parintii mei pun apa in care spela carnea in ghivece si la alte flori in gradina, sunt frumoase, ca pictate.
La o macelarie unde lucra o cunostinta, tot sangele se dilua cu apa si se punea la flori si la vita de vie. Florile erau de vis!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu asa stiu ca cenusa e bun impotriva puricilor care apar la legumele gen varza ,conopida etc :D soacra mea foloseste cenusa si si bunicile mele tot cenusa foloseau :D
 

Crindal

New Member
Eu folosesc apa de la acvarii

Buna fetelor,

eu am gasit o chestie super, chiar face competitie ingrasamintelor din magazine ... acasa am 3 acvarii: un acvariu de 180l, un acvariu 54l, un acvariu de 27l .... cand facem schimbul de apa imi pastrez 2 l de apa cat mai murdara, cu cat mai multa mizerie de la pesti. E cea mai buna apa, nu le mai ud cu apa de la robinet, chiar arata foarte frumos florile acum, muscata mi-a inflorit, a facut florile mai mari ca anul trecut. De asemenea am auzit ca este bun si ingrasamantul din balega de vaca, facut cu apa...nu am testat, desi tatal meu are 3 vacute. :mrgreen:
 

ghimpe--

Member
Crindal, daca lasi apa sa stea circa 10min fara sa o agiti, toate "bunataturile" se vor decanta si astfel poti sa pastrezi cei 2 litri mai concentrati.

Eu ud plantele cu apa din acvariu de vre-o 2 - 3 ani. Intradevar, acvariul este mic, iar apa rezultata in urma schimbului nu ocupa spatiu mult, incape lejer intr-o galeata de 5l si de aici "luxul" de a decanta si oprii toate "bunataturile" :rofl:
 
Sus