Alternative-coji de oua, de banana, zat de cafea, etc. . .

simona2

Member
Pe langa calciu , florile mai au nevoie si de altele , asa ca cel mai bine folosesti un ingrasamant adecvat tipului de planta .
 

schlucky

Member
da, dar daca are chef de experimentari si vrea sa treaca pe partea eco :) ....

[bunica mea dadea cojile de oua la pui, amestecate cu faina lor pt. mancare, usca cojile (adica le lasa 2-3 zile pe un ziar la uscat, dar nu in soare), si le macina,]

ai putea incerca o combinatie de coji de oua, cu coji de banane uscate si macinate si eventual alte lucuri naturale care sti ca ajuta

ar fi oricum un experiment interesant....
 

simona2

Member
Eu am incercat cu coji de banane si nu pot sa zic ca am remarcat vreo schimbare deosebita .
 

Roxana

Active Member
Cafea

Am auzit si de cojile de ou, dar si de zatul de cafea pus in pamant la plante.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In mod sigur zatul de cafea nu e folositor. Din cauza lui pamantul de la suprafata ghiveciului devine crusta. Dupa mine asta e daunator plantelor pentru ca impiedica "respiratia" radacinilor.
 
Cu zatul de cafea ,am incercat si eu dar m-am trezit cu niste viermisori in ghiveci plus ca apa baltea in ghiveci .Am scos strstul de deasupra si am inlocuit cu pamint proaspat .Referitor la cojile de oua .le-am folosit la violete dar le-am uscat bine si apoi le-am strivit cit mai marunt.
 

natasha26

New Member
Cojile de oua se preteaza ca ingrasamant natural la plantele care au nevoie de un substrat calcaros-bazic . Din cate stiu la violete se preteaza un substrat acidofil . Prin urmare eu pun putin vin sau otet de mere in apa cu care ud violetele.
Sa-mi spuna si mie cineva : ma insel cumva in privinta cojilor de oua :?:
 

Aura

Member
...dar de zeama de carne pusa la plante ce parere aveti? cineva(din domeniu) zicea ca este f. buna....adica apa in care ai spalat carnea...cred ca ar fi o solutie pt cei care locuiesc la curte...dar noi la bloc, va dati seama ce ospat le-am organiza bacteriilor....si ce mediu patogen s-ar dezvolta?
Aura
 

cory_helen

Active Member
de zeama de carne am auzit ca e buna la suculente... ca are nu stiu ce vitamine care la face bine, recte la ficusi...

la alte plante nu am incercat... dar zeama de carnitza de porc... :D
 

Aura

Member
Cory, nu stiu ce inseamna suculente.Am mai gasit acest cuvant pe forum...prespun ca-i o clasa de plante...poti sa-mi dai exemplu de o planta care intra la suculente?
Aura
 

sicora fabian

Active Member
Sunt plantele "grase", altele decât cactuşii - crasula, aloe, agave, litops, euforbia, stapelia, etc. Este secţiune specială. Apa de la carne este buna la orice planta, dar trebuie strecurată şi să nu fie grasă.
 

alfa

Active Member
Am citit de curand, ca foarte bune sunt cojile de banane pentru trandafiri. Pentru a avea inflorire mai bogata. Recomandarea era de o coaja per tufa. Coaja se marunteste si se amesteca cu pamantul de la suprafata.
 
Sus