Alte marantaceae

karmenutza

Member
Mai bine ii spuneai sa nu o ude deloc. O udai la plecare si intr-o saptamana nu murea.
Aoleu! Ma apuca niste nervi cand aud de exces de zel!!!! :x
A mea nu stiu ce pamant avea de unde au produs-o ca retine multa umezeala. O ud cam la 10-14 zile.
Scuza-ma, m-am enervat :oops:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
m-a sunat azi sa ma intrebe ce face calathea, ca i-a dat cele mai mari emotii dintre toate plantele. imi pare rau si de mama, precis se simte vinovata, dar si de calatea mea :cry:
 

karmenutza

Member
Incerca sa o scurgi, daca are prea multa apa: scoate-o din ghiveci, intoarce ghiveciul cu fundul in sus si pune planta cu tot cu balot sa stea pe el vreo 2 zile sa se scurga. Poate-si revine.
 
A

Anonymous

Guest
Cam asa am facut eu insami cu o dracena,dupa ce am citit pe forum de imprudenta,am scos floarea cu pamant cu tot din ghiveci si am asezat-o pe un servet absorbant,a.i. sa atraga toata apa.Poate e buna ideea,zic si eu.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
adana a spus:
ruxitzika,ai reusit sa faci bine floarea inecata?
calatea traieste dar e jumulita de tot. unele frunze sunt compromise definitiv, va trebui sa le tai. nu cred ca isi va recapata vreodata splendoarea pierduta. frunzele tinere care cresc sunt mai micute decat cele vechi. vreau sa va spun ca eu de cand m-am intors nu am udat-o deloc, si ea inca mai are apa in ghiveci desi pamantul pare uscat la suprafata, dar simt dupa cat de greu este. :aoleu:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
azi am fasonat-o in urma daunelor. o nelamurire am totusi, valabila si in cazul lui ctenante. au fortmat niste tije ce prezinta spre varf o mica umblatura din care ies mai multe frunze. una de la ctenante s-a rupt in iarna dintr-un accident si am pus-o la inradacinat. radacina a facut, frunzele au crescut dar acum tija parca se atrofiaza si ma gandesc daca cu cumva umflatura aia mica ar trebui plantata, din ea sa faca radacinile si tija 'mama' eliminata. daca am fost prea :roll: imi cer scuze.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Iată şi calathea mea, recent achiziţionată: . Aveţi vreo idee ce specie e? Pe cartonaşul ce o însoţea, informaţiile sunt, ca de obicei sumare!!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
si eu am planta asta, dar o stiu de Ctenanthe lubbersiana Variegata
oricum Ctenanthe si Calathea sunt frati...deci nu e mare diferenta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
ruxitzika a spus:
si eu am planta asta, dar o stiu de Ctenanthe lubbersiana Variegata
oricum Ctenanthe si Calathea sunt frati...deci nu e mare diferenta.
Mulţumesc, ruxitzika . Ai dreptate, e leită planta mea cu cea numită de tine. Eu am luat-o drept calathea după informaţia de pe ghiveci. Am căutat destul printre varietăţile speciei respective şi nu am găsit vreuna căreia să îi semene aidoma.
 

adinal

Member
karmenutza a spus:
Mi-am cumparat aseara o Calathea Triostar. Sunt foarte indragostita de ea. E minunata!! Poate mai are cineva dintre voi si imi poate da ceva sfaturi despre ingrijirea ei. Am citit la fisa plantei, la general despre ele. Are asta vreo regula speciala?
[/img]
Karmenutzaaaa, ce-ti mai face Stromanthe? Cat de inalta este?
Am si eu una, dar nu este asa de inalta. E adevarat ca o am de cand era un mic lastarel, dar nu pare ca vrea sa se inalte. :?
 

michaela

Active Member
Adina, ai rabdare........... amea a facut o tija......de unde a inflorit iar dupa aceea s-au dezvoltat noi plante... era imensa :rofl:
Am taiat tija, ca un mester mare-am zis sa o inradacinez - in apa a facut radacinute... mare satisfactie, insa o prietena mi-a furat borcanul cu noua mea planta :rofl: asa ca evolutia nu o mai cunosc...... :)
 

instructor

Member
Am o problema.... :cry: plantutei mele pe care o am doar din septembrie i se usuca frunzele pe margine,oare de ce?E tot in ghiveciul in care am cumparat-o .O sa pun diseara poze cu ea sa o vedeti ,poate ma ajuta cineva..... :cry: poza cu ea frumoasa o am deja in album
 

claudya

Member
i place sa o pulverizezi pe frunze.taie cu foarfeca ce e uscat si bag-o sub dus fa-i o baita si sa o tii la lumina.si sa nu fiie aproape de sursa de caldura.si eu am patit la fel am crezut ca o pierd,dar acum este mare si dupa aceea nu s-a mai uscat la margini. :D
 

adinal

Member
Instructor, am patit-o si eu cand era planta mai micuta . Nu uita ca ii plac umezeala si lumina, dar nu soare direct (desi acum iarna nu se pune problema). Eu am rezolvat problema schimbandu-i ghiveciul cu unul mai mare si udand-o mai des.
 
Sus