Alsobia

popescu gp

Well-Known Member
Am aflat ca englezii la episcia in spun alsobia.Dupa inflorire am vazut ca isi pierde frunzele si de aceea trebuie scurtata peste iarna sa intre in repaus.Asa am citit in dictionarul Larusse.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am tot incercat cu alsobia...nu am reusit niciodata :cry: Desi imi place fff mult, ma simt obligata sa renunt la intentia de a creste sau prinde puisori :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Stiti de unde as putea cumpara o alsobie peste 5 cm? Caci cu cele mici, mici nu am reusit :cry:
 

marirogo

Active Member
Am facut si eu rost de o dianthiflora si San Miguel. Dar dianthiflora m-a parasit repede, San Miguel e bine, dar dupa cum citesc din experientele voastre, nu stiu ce noroc voi avea si cu ea. Au florile deosebit de gingase si frumoase, dar sunt si f. sensibile, din pacate.
 

popescu gp

Well-Known Member
Am ambele varietati si anul acesta am incercat sa fac o experienta si anume sa inradacinez doar grupuri mici de frunze de pe crengute in loc sa folosesc butasi;experienta este inca in desfasurare.Va tin la curent;nu mai stiu pe ce am intrat si am vazut si alt tip de alsobia in afara de cele doua
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Doar nu credeati ca renunt, nu?



Ba avem chiar si o premiera: 2 fructe


Si seminte ... nematurizate:
 
Sus