Aloe

ghia_don

Active Member
Imi poate spune cineva ce fel de aloe este cea din albumul meu?Este cea care are si proprietati curative?
 

Hariclea

Member
Am o aloe aristata care are boboc! Sunt asa incantata... credeam ca nu mai infloreste, dar vad ca i-a priit afara! :wink:
 

Gaia

Member
Am citit intr-o revista despre cactusi si suculente ca aloei aristata - cel putin- nu ii place in bataia foarte directa a soarelui pentru ca in natura creste pe sub tufisuri.
 

Hariclea

Member
Ba a mea sta in plin soarele amiezii si nu da semne de disconfort... ba chiar a facut 3 tije de flori... parca si spune: "mai bine de atat nici ca imi poate merge" :rofl:
 

roxy

Member
sa nu mai vorbim despre soare :( . am scos si eu aloe afara, la soare, ca asa am citit ca ii place si mai ales pentru ca de 5 ani tot aceleasi dimensiuni le are. nu va puteti imagina cum arata dupa 2 zile. s-a topit, mai are doar un varf care nu stiu daca mai supravietuieste.
 

Hariclea

Member
problema tuturor plantelor este ACLIMATIZAREA.
daca planta ta a stat in anumite conditii (umbra, racoare) si tu le schimbi dintr-odata punand-o afara la caldura si soare, ea va reactiona... e normal... de aceea e bine sa scoti plantele afara primavara... cand vremea e cat de cat asemanatoare cu cea din casa si nu sunt temperaturi extreme... si atunci se poate sa observi anumite nereguli, dar mult mai mici...
 

roxy

Member
oricum se pare ca nu ii place la mine daca timp de 5 ani nu a vrut sa creasca nici un pic.
am avut-o intr-o camera orientata spre sud unde este oricum cald numai ca nu o batea soarele.
 

Hariclea

Member
asa sunt plantele astea, cresc foarte greu... am observat... si le trebuie soare ca sa se grabeasca putin... :wink:
iti dai seama... daca eu o am de la bunica mea... care numai ea mai stie de cand o are!!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu v-as contrazice putin....Am si eu mai multi pui si o planta mare(nu mama) si nu le place soarele.Se contracta frunzele,parca fi uscate....La umbra le merge cel mai bine.Cresc mult in timpul verii/normal/iarna stagneaza,si le place citeodata o pulverizare pe "frunze".Atunci renasc.
Depinde unde bate soarele???? :rofl:
 

Alinuca

Member
Poate a mea este mai "speciala" si ii place soarele.Pana sa creasca vita de vie a stat numai in soare si nu a avut nimic.
 
Sus