Aloe

elipopa

Active Member
pun si eu poze cu singura mea aloe (humilis scrie pe eticheta), imi place foarte mult, e achizitie noua si sper sa nu o pierd!
 

geodezia

Well-Known Member
cel arborescent este comestibil se utilizeaza cu vin sau alcool in functie de ce vrei sa il folosesti
pansament stomacal ,rinichi cu vin alb daca vrei sa il folosesti pentru puroi sau diferite afectiuni ale pielii cu alcool rafinat sau cu ou si untura pentru creme
fiica mea cind are furuncule pe fata pur si simplu rupe creaca din aloe si se unge cu suscul acela pe fata pina seara se usuca
 

elipopa

Active Member
multumesc!
Am luat-o din Kauffland la reducere cu 10 ron cu tot cu ghiveciul ceramic, mai are un boboc de floare!
Planta arata asa, nu era inca inflorita:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Arata bine planta si la modul cum ingrijesti tu florile, sigur o sa aiba viata lunga la tine. :D
 

Camik

Active Member
La cerere am primit si eu un puiut de aloe.Puiul arata cam rau ,cred ca a fost prea udata planta mama .
L-am pus in pamant de padure amestecat cu perlit si l-am udat putin.
Aveti idee ce fel de aloe este?
 

Dea

Active Member
Felicitari leonora!! O inflorescenta foarte interesanta si o planta placuta ca si aspect!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Leonora! :clap:
La Aloe nu prea avem ce admira in materie de flori, sunt insignifiante si mititele. Noroc ca au tija lunga si nu le putem trece cu vederea. Ne bucuram cand infloreste pentru ca asta inseamna ca planta e "multumita' de conditiile create. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: Dea, se pare ca acest soi de Aloe nu are florile "insignifiante si mititele". :roll: Te rog ca atunci cand se deschid clopoteii sa mai faci niste poze ca sa ne delectam si noi. :astept:
Sa-ti traiasca! :D :marfa:
 

Dea

Active Member
asa este, dragele mele, e o planta foarte interesanta! Inflorescenta este marisoara si se pare ca e destul de infloricioasa, daca i se asigura conditii optime! Din ce am citit despre ea, are un ritm de crestere destul de lent, nefiind o aloe de dimensiuni mari. I se mai spune si aloe "paianjen".
Revin cu poze cand se deschid floricelele :D
 

IonelaS

New Member
. . . si mie imi plac aloele, probabil pentru valoarea lor terapeutica! :oops:
La vera n-am vazut niciodata floare, voi ati vazut?
 

Dea

Active Member
Orice specie de aloe infloreste, depinde insa de varsta acesteia si de conditiile in care se afla.
O aloe vera inflorita am vazut intr-o sera, la o gradina botanica.
Uite aici o poza de pe net cu aloe vera inflorite
 

nick1971

Active Member
m-a rugat o prietena sa-i spun cum sa desparta puii la o aloe, am intrat aici si m-ati convins ca trebuie sa am si eu aloe :)
sa va traiasca! :D
 
Sus