Aloe polyphylla

magda

Active Member
Moderator
Frumosi domnu Fixu, dar nu ne povestesti cate ceva despre ei ? Substrat, temperaturi, udare, durata de germinare, acoperita caserola sau nu, etc. Nu de altceva dar eu, de exemplu, astept semintele alea de agave si de echeveria si nu prea stiu cum sa le seman.
 

fixpix

Active Member
Pai la mine cam totul e dupa ureche.
Pe un site m-a ametit unu cu 1/3 pui asta, 1/6 pui asta, 2/3... etc... numai fractiuni si fractiuni.
Am fost eu la praktiker, Obi, etc...dar nicaieri nimic in afara de pamant de flori, de diferite feluri.
Asa ca eu am pus pamant de flori cu nisip. Si inca necernut. Ulterior am citit ca doar nisipul "mare" nu cel "fin" e bun. Si acuma la ultimele seminte am cernut nisipul. Praful fin l-am aruncat.
Semintele - jumate in apa (ca cica si asta e o metoda, cand iese ceva verde se scot si se seamana in substrat) si jumate in pamant, aproape de suprafata. Cele direct in pamant au iesit mult mai repede.
Acoperite cu punga de plastic dar am dat-o la o parte si acuma doar pulverizez zilnic.
Cam asta e!
 

fixpix

Active Member
da. acuma sunt semanate in tot felul de recipiente - cred ca agavele in cutii d-alea transparente in care poti cumpara prajituri. is bune ca sunt si transparente si au si capac si sunt si joase (nu e nevoie de mult pamant).
intr-o cutie d-aia am pus chiar 3-4 feluri de agave ca semintele nu erau foarte multe, si am despartit zonele cu scobitori.
aaa... si pe deasupra semintelor am pus doar nisip cernit. si apoi am pulverizat. bine de tot. si pus capacul. acuma ASTEPT!
 

magda

Active Member
Moderator
Eu astept sa vad daca metoda ta da roade si pe urma seman si eu :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
hehehe... si daca da? si ale mele vor fi cu "un cap" mai mari decat ale tale?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

gino

Member
Planta in cauza este o minunatie la maturitate...
Eu nu as fi riscat sa seman oricum si in orice...
Mare grija sa ai de plantute, vor fi destul de sensibile pana mai prind ceva puteri...
 

fixpix

Active Member
asa e gino. dar am tot citit de la "experti" ca aloele si agavele si suculentele in general nu sunt asa sensibile. si cel putin in cazul acestei aloe, au avut dreptate. in cazul meu!
am avut noroc si cu semintele. vedeam de vanzare 5 seminte la cative euro/lire deci foarte scumpe, si ca sunt rare, etc.
dar am dat de un tip cu care dupa cateva schimburi de mesaje a binevoit sa imi vanda din semintele de la plantele lui. si pretul a fost destul de bun. si seminte multe, nu doar 5.
asa ca... sper sa am noroc si in continuare cu ele si sa am curtea plina cu ele !!!
:rofl:
 

fixpix

Active Member
I'm a survivor!
Unica ramasa (din cauza prostiei mele...sau sa-i zicem experimentalism)
Dar macar pe ea sper sa o aduc in faza de spirala!

 

magda

Active Member
Moderator
Eu am doua, de la tine. Un pic mai mici ca a ta, dar viguroase. Mersi inca o data pt ele. Ai mai cumparat seminte de suculente ?
 

fixpix

Active Member
OOO, fain!
Bine ca am mai dat din ele... asa macar traiesc altundeva.
De suculente... NU PREA.
Ultimele luate erau seminte de Orthophytum gurkenii.
Din vreo 10-12 seminte minuscule, au iesit 4 acuma mai am 3 (una s-a decis ca nu e de ea la mine). Si din astea 3 una e mai pricajita (cu lupa imi dau seama, ca sunt inca foarte mici).
A... si tot atunci, de Jatropha podagrica. Din 5 abia a iesit 1.
Cred ca am tendinta sa supra-ud substratu cand vad ca ceva nu iese cand vreau eu :cry:
 
Sus