Allium

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai au aparut toate: zambile, narcise, tot ce era plantat in zona respectiva numai alium nu! Sunt suparata foc pe el :( ca tare era frumos...
 

bradut

Well-Known Member
Am pus in toamna 2 bulbi de Allium giganteum si arata foarte frumos. Dar si mai minunat ar arata in grup. La toamna sunt pe lista mea.
 

mymo

Active Member
Poate mi se pare mie ca-s cam chele,sunt doar 5 fire,poate cand se inmultesc arata mai bine...zic si eu 8)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se prea poate dar mie imi place si asa.
E oricum mai deosebit.Eu nu am numai din cei obisnuiti si probabil ca tind spre altceva de aceea chiar imi place.
Sa ti se faca mari si frumosi!
:D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Il iubesc de numa' pe aliium schubertii asta, arata asa alien... Diametru globului floral are acum 30 cm, a ramas putin in urma din cauza timpului ploios, fara soare. Anul trecut a avut diametru de peste 40 cm. Lasa, important e ca au inflorit amandoi!

:D
 

bradut

Well-Known Member
Am strans niste seminte de Allium si as vrea sa stiu cand se seamana, daca germineaza usor... A mai incercat cineva sa obtina plante din seminte?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am strins si eu seminte dar cred ca o sa le pun la primavara.

Pai bulbii nu se fac din seminte totusi ? :)
 

bradut

Well-Known Member
Asa ar fi normal. :)

Am citit pe net ca plantele astfel obtinute, infloresc dupa vreo 3 ani, ca n-ar prea semana in totalitate cu parintii, ca unele specii germineaza greu, ca ar trebui tinute la rece si apoi la cald. Intr-un loc am gasit ca se seamana din aprilie pana in iulie. Oare pot sa le seman si acum si pana in primavara sa se faca numai bune de transplantat? Am inteles ca semintele trebuie sa fie proaspete.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Habar nu am.Uite ca nu am citit nimic despre asa ceva ca nu m-a preocupat :oops: drept sa zic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am semanat anul trecut allium scubertii si cum dupa doua luni n-a rasarit nimic, m-am 'nervat si le-am facut vant! :oops:
 

bradut

Well-Known Member
Mda, se pare ca nu ies prea usor. De fapt, de aceea cred ca se comercializeaza mai degraba bubli de allium si nu seminte. Insa unele specii sunt cam scumpe (mai ales daca tinem cont ca planta asta arata bine in grupuri mai maricele). Dar, deosebit de frumoase, trebuie sa recunosc. Eu am strans niste seminte de Allium Purple Sensation si am sa incerc sa vad ce iese.
 

lelia

Well-Known Member
E foarte frumos !!! si la mine incepe ,eu am roz .

Acestia au inflorit frumos ,atrag flturii si albinele , florile nu mai sunt asa mari ca anul trecut .....

 

ghia_don

Active Member
La mine s-au trecut deja...si am si taiat tijele, n-am mai lasat sa faca seminte, ca mi s-a impinzit gradina cu puiuti...
Intreba cineva daca se inmultesc din seminte...va spun cu certitudine ca da...lasati sa se coaca bine capsulele cu seminte, se vor imprastia singure si la anul aveti o multime de firisoare pe linga plantele mari...Nu stiu dupa citi ani infloresc, la mine inca n-au inflorit, chiar daca au si trei ani...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa ce am incercat cu mai multe varietati si in balcon si in gradina, m-am ales doar cu asta:


Au fost plantati grupat in zona cu bulbi si florile au durat destul de mult.
 

anasstasia

Active Member
Pina la urma cind se planteaza: toamna sau primavara? Ca eu am luat astazi citiva bulbi si nu stiu cind sa-i plantez.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Allium se planteaza toamna, de obicei. Asa ca nu stiu ce va face al tau, cel putin se va dezvolta bulbul, dar nu-ti pot garanta ca va si inflori. Poate doar daca e o varietate cu inflorire foarte tarzie
 
Sus