Allium

attila

Member
Da da sunt niste plante minunate felicitari tuturori .
Nu stiu Cornelia acum sute de ani :D daca mai ti minte am pus ceva allium rosu si ceva galben si albastru erau exact asa cum ai tu acea mititica ,interesant este ca variantele astea nu cresc mare ca restul ele raman cu tije de maxim 20 cm dar am avut si variante ca abia au iesit din pamant si deja anfloreau .
De la mine nu stiu din ce cauza multe variante au disparut doar an acest an a anceput sa apare iar varianta cea mai mare de care stiu eu varianta culoare metalizata avea diametru de 30 de cm poate si mai mare .
Cred ca cele mai rare sunt cele mai fitoase din varianta uriasa la mine an primavara am observat ca au anceput sa apare mai multe dar sunt foarte mici doar 5-6 cm la toamna am sa ancerc sa le separ si sa pun an alte locuri unde poate sa se dezvolte mai bine
 

fixpix

Active Member
veretregn a spus:
Unul dintre preferatele mele:
Allium karataviense.
UUU.... d-asta si io am incercat din seminte si ciuciu. Am vazut azi primavara in "locul cu pricina" ceva chestii subtiri care au sansa sa fie... dar m-au fericit doar cu o frunza ca de iarba.
Vedem la anu!
 

attila

Member
Ei Caline
Tu ai vrea de pe un an la altu :D Din pacate la astea merge foarte greu le trebe ani de zile pana ce antaresc din seminte dar eu nu anteleg altceva ca si la ale mele de ce nu se anmulteste cu divizarea cepi ca si la varianta normala la acea se anmulteste de la an la an .
 

fixpix

Active Member
Pai or fi toate cepe, dar probabil unele sunt mai nobile, aristocratice... nu vor sa aiba multi copii!
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
O mica reusita.
Am primit capatana asta cu o groaza de seminte.
Am imprastiat 1/2 prin gradina, cu gandul ca poate oricum nu iese nimic si cealalta 1/2 intr-un ghivecel mititel.
Si iata !



 

veretregn

Active Member
fixpix a spus:
O mica reusita.
Am primit capatana asta cu o groaza de seminte.
Am imprastiat 1/2 prin gradina, cu gandul ca poate oricum nu iese nimic si cealalta 1/2 intr-un ghivecel mititel.
Si iata !
Am observat și la mine în grădină același lucru. Se resădesc. Germinează lent, însă nu le ai treaba atâta timp cât totul este liber de buruieni.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
bravo Fixpix :clap: o sa ai o padure de alliumi :D

in toamna am plantat si eu prima data bulbi de allium ,abia astept sa-i vad infloriti :astept:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
pai na, am mai patit sa plantez bulbi si in primavara ciuciu, am o cartita zapacita care umbla prin strat ,sper sa nu-i placa allium :)
in stratul celalalt nu umbla de cand am platat frittilaria ,nu stiu daca de asta ori s-a mutat in alta parte :roll:
 

veretregn

Active Member
sannamaria a spus:
pai na, am mai patit sa plantez bulbi si in primavara ciuciu, am o cartita zapacita care umbla prin strat ,sper sa nu-i placa allium :)
in stratul celalalt nu umbla de cand am platat frittilaria ,nu stiu daca de asta ori s-a mutat in alta parte :roll:
Știu mitul fritilaria - cârtița. La mine nu au treabă trăiesc de minune unele lângă altele.
 

belisima

Well-Known Member
in toamna am plantat niste bulbi de allium aflatunense,erau cam cat o unghie,au iesit frunze dar nici urma de boboci,oare au fost prea mici?
 

Roxana Peled

Active Member
Cu siguranta erau prea mici. Pana la urma este si ea o ceapa :D .
Ciclul de dezvoltare al cepei este in primul an de la rasarirea din samanta formeaza bulb mic (arpagic), in al doilea an plantezi arpagicul in gradina si-ti iese in toamna ceapa (fara sa infloreasca), in al treilea an plantezi ceapa si infloreste prin primavara si face pana in toamna seminte.
Tu din ce descrii ai avut arpagic :)
Infloresc la anul ;-)
 

nvrx

New Member
Am plantat în noiembrie 4 bulbi de allium giganteum împreună cu alți bulbi (lalele, narcise, crocus). Toate plantele văd că au început deja să iasă din pământ, mai puțin allium giganteum. Știți cumva cam când ar trebui să iasă din pământ? Ar trebui să mă îngrijorez?
 
Sus