Allium

ghia_don

Active Member
Sper ca nu vrei sa-i pastrezi pina la toamna in punga :eek: se vor dezhidrata si vor muri pina atunci.
Planteaza-i in gradina si, dupa cum a spus si Claude, chiar daca nu vor inflori anul asta( dar nu e imposibil), bulbii se vor dezvolta si nu-i vei pierde..
 

aleynad

Active Member
Moderator
am observat ieri la allium aflatunense ca deja are boboci :)
la alium Moly mixed doar frunze :?
 

nick1971

Active Member
eu am observat ca s-a inmultit, anul trecut aveam o floare acum are 3 boboci :D revin cu poze, eu nu stiu ce allium e :|
 

ghia_don

Active Member
Eu am un lan anul asta..s-au inmultit puzderie din semintele imprastiate...fac miine poze sa vedeti :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce bine, Doina, ii trimiti pe la noi :) Mie imi plac tot mai mult
Eu am doi cu niste frunze uriase, au si boboci, nu stiu cum ii cheama, i-am luat brac la o expozitie abia astept sa infloreasca :)
 

ghia_don

Active Member
Cu placere ii trimit :D !
Asa sint ai mei

In toamna am mai plantat citiva, voi vedea cum vor inflori..
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa va zic ca am vazut la Claudia,floare uriasa de allium,uscata.Arata senzational!Taiati-le si puneti-le la uscat ca nu o sa va para rau!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, e vorba de Allium schubertii, face o floare foarte mare, cu un diametru de 25-30 cm :D
Eu am gasit iarasi bulbi de schibertii in toamna, ceilalti ii mancasera viermii si, din pacate, din3 bulbi a rasarit doar unul, restul i-am gasit putreziti in pamant :cry: Culmea e ca acel bulb trebuia sa ajunga la Iudit dar n-am reusit sa ne intalnim asa ca l-am plantat eu :mrgreen:
 

cristinaf

Well-Known Member
Claude, n-ai strans seminte? Ar trebui sa rasara destul de bine si usor, ca doar e ceapa. :)
Daca infloreste bulbul singuratec, sa le lasi sa se scutere anul acesta si poate vei avea puisori la anul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am strans seminte, am recoltat tija cu totul, a stat in vaza cu tot cu semintele, la un moment dat am semanat in ghiveci cateva dar cum dupa o luna nu rasarise nimic mi-am pierdut rabdarea. Probabil au nevoie de frig ca sa germineze :?

Asa arata floarea, din poza nu-ti dai seama cat e de mare, dar e uriasa, diametrul e de 25 cm
 

cristinaf

Well-Known Member
Daca e ca la ceapa normala, atunci n-ar trebui sa aiba nevoie de frig. Conditia care trebuie respectat ar fi sa se lase tija pe tulb pana incep sa se coaca semintele.
Poate ai taiat-o de la bulb prea devreme.
 

fisulix

Member
Am observat ca la unele plante s-au ingalbenit varfurile frunzelor. Am citit undeva ca e posibil sa fie vorba de musca cepei si ca un prim simptom este ingalbenirea frunzelor, in timp ce larvele mananca radacina, producand moartea subita a plantei si ca aceasta boala este dificil de tratat pentru ca larvele sunt si in sol si in bulb.
Se mai confrunta cineva cu asa ceva?
 

ghia_don

Active Member
Poate ar trebui sa stropesti cu un insecticid..daca e vorba de musca cepei..Sint plantati de multi ani?
Alliumul meu n-a patit niciodata asa ceva, doar se inmultesteee

 

cornelia

Fondator
Membru staff
La mine a inflorit unul cu floricele mici albe si se mai pregateste unul. Cred ca e Gladiator pentru ca floarea pare sa fie mare. Tot cresc bobocii.
 

ghia_don

Active Member
Pina la flori mai am de asteptat, chiar daca plantele mari au boboci..cred ca pe la sfirsitul saptaminii viitoare le voi vedea :D ..
 
Sus