Allamanda / Urechites lutea

Viovett

Member
He, cata promtitudine :rofl:
Ai o allamanda cathartica, doamna...schimba topicul :rofl:

Si ea vrea repaus la 15 grade, e o conditie esentiala pt sanatate - ceea c inseamna o buna inflorire/crestere si longevitate a plantei.
 
D

dyayzh

Guest
Nu ca vreau sa te contrazic, dar pe eticheta florariei scria mandevilla. Iar alamanda am avut anul trecut pe mana...are florile mai mici si frunzele altfel. Ne documentam :oops: :wink:

Era sora cu asta



dar cea alba are altfel tijele, sunt cataratoare, hmmmmmmmmm....poate ai dreptate :wink: :oops:
 

Viovett

Member
Exista doua Allamande cu floare galbena si o Urechites lutea care se confunda ca denumire si i se spune ba Wild Allamanda, ba Yellow Mandevilla.
Allamanda Catharhica - floare mare
Allamanda schottii - are florile mai micute
ambele infloresc de pe la mijlocul lui iulie ( dupa ce sunt aclimatizate - nu cand le iei din florarie - "bioritmul lor fiind complet dat peste cap de "fortari").
Urechites lutea infloreste de la inceputul verii ( e mai "timpurie") floarea e ca la dipladenie.

Mandevilla are frunza asemanatoare ca textura cu cea a ipomeei sau a fasolei :D si e o specie la care nu s-a umblat genetic f mult. A si inca ceva - florile sunt parfumate.

In ceea ce priveste etichetele florariilor...sa nu deschidem subiectul, ca-mi stric ziua :rofl:
 

Viovett

Member
Dya, nici cea alba nu e mandevilla - e o dipladenia.

Uite aici madevilla laxa - sau iasomie chiliana si ai sa vezi diferenta la frunze si flori
 
D

dyayzh

Guest
Pe cea alba inca ma gandesc. Are frunzele lungi si ramurile se ramnifica pe lastarii mari. Nu se lemnifica,iar floarea e mare :?
 

Viovett

Member
Nuuuuuu, ceva parfumat :rofl:

Nu bag mana-n foc dar cred ca hibridul se numeste dipladenia White Fantasy ...

Nu-ti iau lastarii ca n-ar fi corect, adevarul este ca circula ingrozitor de multe info aiurea despre tot, nu numai despre plante...
A patit-o si Kat cu brugmansia/datura...si-o vom mai pati cu totii ca a cam disparut "temeinicia" in orice tip de instruire :(
 
D

dyayzh

Guest
O patim cu multe plante. Sunt deosebiri pe care nu le stim, sau nu le bagam in seama :wink: :D
Parfumat nu prea am..dar alege-ti ce doresti din albumul meu :D
 

Viovett

Member
Eeeeeei,
era o gluma, nu vreau nimic... :D
Abia am timp pt ce am si...mai vine o serie de "parfumante" pt care citesc si " fisez" de o luna.
 

albela

Active Member
Vad ca s-a schimbat denumirea topicului dar aici s-a postat si despre mandevila. Cred :oops: . Ca oricum eu acum chiar nu mai stiu ce am : mandevila, dipladenia sau altceva :? :?
 
D

dyayzh

Guest
Aici le punem pe toate ca sa nu mai fie probleme :wink: In timp le mutam :wink:
 

Roxana

Active Member
Da, cred ca este Allamanda. Oricum este superbaaaa! Sa te bucure cu cat mai multe flori!!!
 
Sus