Allamanda / Urechites lutea

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaa..........e foarte frumoasa si interesanta.Si unde mai pui ca e galbena :) .Sa-ti traiasca si sa faca puisori :rofl:
 

IULIA

Active Member
pt interesati am vazut una singura la brico constanta, poate doriti. roz.
pretul era mare, 75,5 lei, planta mare, inflorita. stare acceptabila.
 

dana

Member
E fitoasa rau?
Ca parca m-ar bate gandul sa-mi iau una ptr.la serviciu sa faca casa cu hoya de acolo!Ceva sfaturi legate de cresterea ei?
 
D

dyayzh

Guest
Nu este absolut deloc pretentioasa. Lumina si apa si infloreste continuu :wink: :D
 

dana

Member
Multumesc mult!Tu ai asa ceva?
Ca din ce am citit pe un alt forum este pretentioasa si fetele de acolo erau hotarate sa nu mai incerce nimic cu ea.
Ceva in genul gardeniei si al azaleei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Dana..........nu sunt la fel de bune ca noi :wink: asta e clar :oops:

Nu stiu despre cine/ce e vorba(mii de scuze :mrgreen: ) dar eu iau apararea alor nostri,normal nu? :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fara sa ma puneti sa va argumentez temeinic pot sa va spun ca aceasta planta este un hibrid al dipladeniei.In concluzie trebuie tratata identic .
 
D

dyayzh

Guest
Eu am toate cele 3 specii. Pandorea necesita conditii mai bune decat cele oferite de un balcon, pentru a inflori. Dipladenia, infloreste in aceleasi conditii, dar mai putin. Mandevilla e singura care mi-a inflorit continuu toata vara pana in toamna tarziu.
 

dana

Member
Si are nevoie de soare puternic toata ziua sau trebuie ferita de razele directe ale soarelui
Daca e valabila ultima conditie atunci pot sa o tin si in alta parte decat pe pervaz .
Asta e singura conditie care tre sa o indeplineasca o planta care va ajunge in posesia mea de-acum incolo.
Pana cand mai incolo vedem noi :)
 
D

dyayzh

Guest
Numai pe balcon. Si acuma tot acolo e si lastareste atre frumos :oops:
 

AncaS

Member
Fetelor, care e diferenta intre Mandevilla si Dipladenia, la mine in carti sunt trecute cu ambele nume :? eu mi-am cumparat 3 mandevilla dar vad ca seamana cu pozele voastre de la Dipladenia :eek:
Florile sunt in fata casei, intr-un hardau imens de ciment cu ierburi si bulbi de gladiole, si le-am pus si scarita sa se catere..
 
Sus