Alegere trandafir rezistent la caldura

Anca73

New Member
Buna, sunt noua pe acest forum dar il cunosc destul de bine deoarece am parcusr multe dintre paginile sale.
Totusi doresc o recomandare pentru 1 sau 2 trandafiri ,daca se poate de culoare rosie, care sa fie amplasati la strada, in afara curtii. Orientarea va fi spre nord si vor putea fi sprijiniti de gard. Latimea zonei unde se pot dezvolta este de 2 -3 metri. Mentionez ca locuiesc in partea de sud a tarii unde caldura vara este mare iar uneori iernile sunt grele.
 

Anca73

New Member
m-am gandit sa cumpar 1 sau 2 trandafiri lavaglut sau foc de tabara si 1 lady emma hamilton. Stie cineva cum se comporta acesta din urma la frig si la caldura excesiva? multumesc anticipat!
 

Amiko

New Member
Nu am acesti trandafiri dar pentru ger doar se face musuroi.Sigur trebuie sa gasiti informatii mai multe de la cei care au .Numai bine.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
m-am gandit sa cumpar 1 sau 2 trandafiri lavaglut sau foc de tabara si 1 lady emma hamilton. Stie cineva cum se comporta acesta din urma la frig si la caldura excesiva? multumesc anticipat!
Buna @Anca73 - Lavaglut se descurca foarte bine la caldura - nu creste inalt, dar e destul de latut. E foarte frumos, daca il gasesti poate ne dai si sursa - eu il recomand cu caldura pentru ca l-am avut. Lady Emma Hamilton e foarte frumos dar, ca toti englezestii, nu e foarte rezistent la conditii extreme. Caldura il face sa remonteze prost, nu e o masina de facut flori peste vara. La mine a suferit foarte des de patare neagra.
Ti-as recomanda o alta floribunda care sa se mentina frumos peste vara, as merge pe varianta trandafirilor de tip floribunda de la Kordes care nu sunt parfumati dar au o remontanta foarte buna si rezista excelent la frig si caldura excesiva.
Sper sa-ti fi fost de ajutor
 

geodezia

Well-Known Member
103233587_ZHZXPKK3.jpg

la mine a rezistat foarte bine Simphatie dar am orientare sper sud si este pus linga zidul casii inlatime 3-4 m infloreste din mai pina acum
 
Sus