Alegere gard viu

Salutare tuturor! Vreau să schimb gardul "clasic" al unei livezi cu un gard viu însă fiind necunoscător am nevoie de ajutorul vostru în alegerea unei plante pretabile necesităţilor mele.
Respectiva livadă se află într-o zonă de munte, umbrită de pădure iar în timpul verii şi toamnei mai pasc vacile vecinilor în împrejurimi.
Planta ideală pentru mine ar trebui să fie rezistentă la frig, să fie mereu verde (este mai estetic) şi să aibă ţepi (pentru o protecţie mai bună, în special împotriva ierbivorelor).
Tot ce am găsit până acum să fie pe aproape este Gleditsia triacanthos (Glădiţa) însă acesteia îi cad frunzele, iar cum ziceam mai sus prefer o plantă mereu verde.
Mulţumesc anticipat.
 

adrianam

Well-Known Member
Nu cred ca exista planta de care zici- adica cu tepi dar vesnic verde.
Ma gandesc ca ai putea planta lonicera clasica printre gladita.
Lonicera are sansa sa ramana verde pe timpul iernii. Este posibil sa mai si inghete, functie de cum este iarna, dar va da din radacina primavara urmatoare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunte perfect de acord cu Adriana. Plus ca trebuie sa alegi o planta cu un ritm de crestere destul de rapid ca sa-ti faca un gard viu in 2-3 sezoane. Eu as alege un gard viu din foioase (carpen, de ex) care sigur se preteaza zonei de munte umbrite. Daca il pui destul de des si il tunzi primavara si toamna, in 2 sezoane iti creste stufos :)

uite gard din carpen la momentul plantarii si dupa 4 sezoane:
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/Gradina2009#5340791425375618466
https://picasaweb.google.com/117475991601641606746/Gradina2013#5881609173124386594
 
Ultima editare:
Mulţumesc mult pentru informaţii. Ţin neapărat să aibă ţepi deci cred că o să aleg glădiţa şi cu o plantă care să fie mereu verde cum zicea adrianam mai sus. Sper ca glădiţa să aibă un ritm de creştere destul de bun în zona asta, urmează să mă mai documentez.
 
Am ajuns la concluzia că voi planta glădiţă fără să o mai combim cu alte plante mereu verzi. Am văzut că cele mai comune specii sunt G. triacanthos şi G. sinesis. Care credeţi că ar fi mai potrivită specie pentru zona mea (umbră şi frig)?
 
Sus