Alee in gradina

CM

Member
papadie

si eu vroiam sa raspund cu un singur cuvant: cazmaua (pentru mur si pir)

Papadia se mananca (frunzele) si nu o vad ca o problema, mi se pare chiar frumoasa :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cum pot face citeva aleiute(diminutivul este folosit in mod expres) deci carari mici cu pietris marunt?Se pune intii folie si apoi pietrisul?Se sapa ca sa intre folia in pamint putin si pietrisul care va sta deasupra sa o acopere?Nu stiu daca tehnic am explicat corect ceea ce doresc eu sa fac dar daca nu m-am facut inteleasa..voi reveni cu alte explicatii.Asa stiu deocamdata sa zic :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D Multumesc,multumesc.De aceea am cerut ajutor ca banuiam ca lipseste un ingredient-doua din "reteta" cunoscuta mie.
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta,trebuie sa faci si niste gauri din loc in loc ,sau sa pui folie permeabila,pentru apa de ploaie.Altfel,ai cunstruit piscina,nu-ti mai trebuie galeata mare ingropata :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai Corina aia este OALA de 50 de litri :rofl: :rofl: :rofl: ...............si nu sfatuiesc pe nimeni sa vina la piscina mea din aleiuta :) daca ploua ca nici un deget nu ii incape :giggle: .

Acum serios,sper sa iasa ceva din chestia asta ca sa pot circula cit de cit plus ca da un alt aspect indiferent cit de ingusta si mica este.
 

victoria222

Active Member
Am nevoie de un sfat in legatura cu o alee. Vreau sa refac o alee de 7m lungime, alcatuita pana acum din dale de beton patrate de 50/50cm aproximativ, asezate in rand cu distante intre ele de vre-o 20, 30cm. Am observat ca o buruiana afurisita, care imi da mari batai de cap, pirul, se simte foarte bine cand se lipeste de marginea unei asemenea dale, isi creste o radacina uriasa in pamantulde sub dala, umed si inaccesibil mie, si pe urma incepe sa creasca si sa se inmulteasca cu nesimtire in jurul dalelor. Tot ce pot sa fac este sa o smulg cat ajung pentru ca buruiana, desteapta, isi tine radacinile in pamantul de sub dala...:(
Acum vreau sa scot toate dalele, sa sap ca sa scot acele radacini de pir din pamant si, ulterior, sa refac aleea, in asa fel incat sa nu mai apara pirul sau alte radacini de buruieni pe sub dale. M-am gandit la o folie pe care sa o aplic sub dale, dar nu stiu de care si de unde sa o cumpar. La hypermarketuri am vazut doar plastic sau rafie, ambele impermeabile, mai este un fel de plasa asemanatoare celei impotriva tantarilor, dar mi se pare prea rara ca sa impiedice buruienile. Pot pune plastic, dalele asa cum erau cu distante intre ele, si pamant peste plastic, in locurile care raman goale?Dispun si de pietris, dar daca il pun peste folie in spatiul dintre dale, se va umple cu pamant in timp? Ce vreau sa stiu este daca exista vre-o folie care sa permita apei, dar si pamantului sa se scurga odata cu ploaia, si in acelasi timp sa nu permita buruienilor sa razbata?
Iata aleea veche
 
A

Anonymous

Guest
Apa trece sigur prin ea, pamintul nu cred....n-ar avea logica.
Se cheama "Geotextil", printre altele se foloseste si la suprafetele pe care se pune gazon.
 

Blitz

Active Member
Am avut o problema asemanatoare in curte. La mine erau un fel de lespezi sub care crestea si se inradacina toata buruienimea de pe lume :wink: Am scos lespezile respective cu ranga, le-am curatat dedesubt, am pus ierbicid- aveam cam 3 luni liniste. Incepea scandalul din nou :evil:

Anul trecut am renuntat la piatra, am "antamat" o firma care a turnat beton, acum este totul "geometric", curat si ... steril.

Pe cararuile din gradina am pus, inainte de a pune pietris, folie de nylon. Dupa pietrisul pus de mine in 2008, tot firma "Betoane" a mai pus "sort" (tot pietris, da mai fin). Constat cu "entuziasm" urmatoarele:
- Yucca da prin folie
- Buruienile asa-zise exterminate dau din nou deasupra si deja incep sa ma gandesc la ierbicid.

Ce ai tu acolo in poza este si mai tentant pentru vegetatia spontana (a se citi "buruieni"). Solutia fara betoane este, cel putin atat stiu eu: dalele scoase, curatate, ierbicid sub ele, si puse la loc. Folia oricum daca nu o fixezi sub pietris masiv candva devine independenta si impertinenta si ar fi pacat sa strici aspectul care este foarte fain :D
 

Blitz

Active Member
Nu, tot aceleasi :rofl: :rofl: :rofl: , dar cam asta e istoria :wink: . In loc sa smulg buru-buru, acum fac bataturi cu maturatul :rofl:

Ideea mea este ca victoria222 sa uite de folii, betoane, etc., sa foloseasca ranga, ierbicidul (din comert), muschii si unghiile (din dotare) si sa nu intervina cu plasticuri, betoane, folii :wink:

Ca arata tare fain asa :D
 

victoria222

Active Member
Va multumesc de sfaturi. Blitz, te inteleg dar pentru mine betonul e exclus. Vreau sa pastrez un aspect cat mai natural mai ales ca pe o parte a aleii va fi un fel de stancarie cu pietre de rau rotunde si maricele.Mi-a venit acuma o idee- sa curat locul, sa pun dalele inapoi si sa seman gazon intre ele, acesta va creste pe loc curat, dar nu stiu daca va impiedica buruienile sa iasa :? In acest caz va trebui sa pun o bariera intre gazon si stratul cu plante din stanga si dreapta aleii. Oare daca fac aceasta bariera din pietre de rau, e suficient ca sa opreasca gazonul sa se intinda?
 

Blitz

Active Member
Nu cred ca va fi suficient, dar cred ca vei putea sa-l tii sub control. Inseamna un pic de atentie, munca, chin dar va arata f. bine.

Ar fi pacat sa pui betoane, folii si alte prostii de genul acesta :D
 

alfa

Active Member
Victoria, cu gazonul o sa ai probleme. Din cauza tunsului. Mereu vei sta cu foarfeca de iarba sa ajustezi firele pe langa dale, pe unde nu prea reusesti cu trimerul sau masina. Eu as cauta mai degraba ceva taratoare, care nu trebuie tunsa. Am auzit de un soi de ienupar pitic care se foloseste ca inlocuitor de gazon. Nu stiu insa daca ii place seceta :? sau o alta ideea ar fi trifoi pitic, cel cu flori albe, ca tot nu creste asa repede.
 
A

Anonymous

Guest
Blitz, observi diferenta ? Un "nu" hotarit betonului dar punem in schimb piatra, muuulta piatra. :)
Cel mai bine ar fi ca sa se erbicideze periodic zonele critice. Astfel, dupa 4-5-6 aplicari, nu va mai iesi nici o dicotila, deoarece erbicidul omoara planta pina la radacina. Atunci cind le smulgi, tot mai ramine cite ceva in sol, din care in curind va aparea o noua si frumoasa buruiana.
In cazul dicotilelor ceva mai rare, pt fi pensulate cu erbicid (Roundup).
Din nefericire rasarirea gazonului nu impiedica din prima aparitia dicotilelor. Dar tot este o solutie. La doua saptamini de la aparitia gazonului se aplica un erbicid specil care va distruge dicotilelele, apoi pe masura ce gazonul se va indesi, acestea nu vor mai avea spatiu ca sa iasa.
Gazonul nu se taie niciodata cu trimerul.
Si vinca ar putea fi o solutie interesanta, dar parca la gradina din fotografie ar merge o iarba obisnuita (de tara) dar bine ingrijita.
 

Blitz

Active Member
Alfa, crezi ca degeaba am pomenit de "mischi, unghii si rabdare" :rofl: :rofl: :rofl: ?

Dar ideea ta este foarte buna :D Ceva tarator pitic chiar ca ar merge :D
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca se refera la juniperus horizontalis in mare si in speta la: Jade River, Prince of Wales' si cel mai probabil la Wiltonii.
Sint scumpi, se dezvolta foarte greu, nu prea merge sa calci pe ei.
 

victoria222

Active Member
Alfa, minunata idee, am citit ca si cerastium face asemenea covorase compacte, mai era si thymus, un fel de cimbrisor foarte pitic,cu calcatul nu-i problema ca de aia sunt dalele acolo.Merita sa ma gandesc daca sa pun asa ceva si, mai ales ce anume. Trifoiul nu imprastie seminte?
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Blitz, spor la maturat si mie la sapat :rofl:
 

alfa

Active Member
Asa este Victoria. Daca vrei iti fac eu cadou 4 ghivece cu cerastium. Le am in curte. Si niste sempervivum. :D
 

alfa

Active Member
Mi-am adus aminte, ca vazusem intr-una din cartile mele o imagine cu alee pavata, mai altfel. Poate te inspira Victoria. Poti folosi si caramizi pline din ceva constructie demolata. am reusit sa pozez imginea, ca n-am scanner acum la indemana.
 
Sus