Alcool?Scortisoara?Detergent?

Sash

Active Member
Din "metodele de prim ajutor" aflate la indemana oricui eu am dat de urmatoarele:
- scortisoara presarata la suprafata pamantului improtriva mucegaiurilor si ciupercilor
- alcool sau detergent de vase diluat cu apa cu care se pulverizeaza planta si/sau solul = un gen de insecticid
- infigerea unui catel de usturoi in sol = un gen de insecticid
- infigerea in pamant cu "capul in jos" a unui bat de chibrit a carui maciulie a fost acoperita de vata inmuiata in spirt = un gen de insecticid
Unele le-am incercat deja cu mai mult sau mai putin succes, altele nu.
Acuma... am doua intrebari... dintre care a doua ma "doare" cel mai tare in momentul de fata:
1. mai stiti si alte metode?
2. care este cea mai eficienta si mai putin daunatoare pentru plante/lastari pusi la inradacinat?
 

Sash

Active Member
Amandoua ce? :rofl: :rofl: :rofl: Mi-ai adus aminte de un banc...ma duc sa-l scriu la bancuri :D
 

ghimpe--

Member
Se inmoaie (lasa la macerat) tutunul dintr-o tigare in apa iar cu acesta se sterge planta infestata de purici.

P'asta am auzit-o si eu la cineva, nu am testat-o niciodata...
 

byby_anka_w

Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
nu o sa va vina sa credeti:
am inceput sa scriu mesajul de mai sus,in care eu voiam sa spun ca amandoua intreberile sunt interesante si astept cu nerabdare raspunsurile.intre timp imi suna telefonul in bucatarie,fug sa raspund si drega mea pisica sa gandit ca ar fi mai confortabil pt ea sa doarma pe tastatura de la laptop(un obicei mai vechi) si a trimis mesajul. :rofl: :rofl:
 

Sash

Active Member
:tavalit: sa inteleg ca ma conversam cu... matza?!? :tavalit:

Ma intreb daca zeama de tutun poate fi folosita si pentru miscaciosi in sol... ca eu cu aia ma lupt acuma.
 

dana

Member
Am folosit eu zama de tutun ! :(
Si mama ce mai mirosea pe-acolo :nu-mi_place:
Parca aveam florile langa ghena :eek:f:
Si m-am lasat pagubasa ca florile erau chiar in camera unde dormeam si cineva a batut un apropo subtil sa mai schimbam ciorapii :)
 

Roxana

Active Member
eu am folosit pentru paduchi o solutie de apa+sappun+spirt. am alternat cu Mospilan, dar cred ca a functionat si acel amestec.
 

Veritas

Member
Buna seara,

Ma bucur ca v-am gasit, acesta e prima mea postare aici, sper sa fie de bun augur :D

On-topic, stiam ca se firbe tutun cat mai "prost" ( gen Carpati fara filtru, etc) si cu zeama concentrata se sterg frunzele, impotriva paduchilor testosi la leandru, lamai, etc...

Personal, insa, prefer sa aplic un insecticid.

V
 

dana

Member
e de preferat si chiar te sfatuiesc.
daca era vara sa zicem ca merge zama de tutun cu conditia sa tii florile afara.
si apropo,bine ai venit !
 
Sus