Album:Plante salbatice

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iudit

Well-Known Member
Moderator
Dactylorhiza fuchsii

iudit a spus:
In peregrinarea noastra de azi pe munte,am gasit o planta care-mi pare a fi orhidee salbatica.Oare asa o fi?Iata fotografii:


Cautand pe net am dat peste denumirea asta:Dactylorhiza maculata
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Clematis vitalba - curpen de padure:

Pun si eu o necunoscuta aici: :oops:

http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... C02797.jpg
Aseara am fost la posta si am trecut pe langa un gard viu si peste gard era crescuta aceasta floare....era lunga,practic imbracisase gardul-viu.Mi-a placut tare mult si as vrea sa stiu cum se numeste si cum se prinde. :D Multumesc anticipat! :hug:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Aster salbatic:

cornelia a spus:
Oare ce floare e? Este foarte inalta, peste 2 m. Tufele formeaza chiar mici hatisuri. Frunzele sunt zimtate iar florile parca ar fi niste combinatii de aster cu ... ciulini. :)

 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ranunculus ficaria

happy a spus:
in jurul blocului am plantat acum un an din parc niste plante verzi cu flori mici galbene care acum infloresc.Seara se inchid florile,dimineata se deschid!Nu stiu ce sunt,se inmultesc repede prin niste bulbi mici ca de crocus! :?:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Pulmonaria officinalis

fixpix a spus:
deci... cum inca nimeni nu a indraznit sa-si dea cu presupusu... iaca si poze actualizate. pare sa fie ceva buruiana...dar mie imi place. si infloreste devreme.
martie!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Polygonatum

melimeli a spus:
acum 4 ani cred :? am fost in padure la Cheveres nu foarte departe de noi in cautare de ceva plantute :D tare mi-a placut aceasta plantuta desi florile ii trecusera deja m-am gandit ca e frumos prin frunzeanul urmator nu a fost cine stie ce de el ,iar eu l-am sapat :oops: el a continuat sa tot iasa si anul trecut l-am lasat in pace s cresca in voie :) acum ma bucur ca nu l-am desfintat de tot :rofl:
as vrea sa stiu ce este :D
am cautat pe net poze dar, nu stiu cum sa il identific :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Carlina acaulis

irinabv a spus:
Am fost duminica in Bucegi si am gasit floarea asta prin iarba. Am crezut la inceput ca e uscata dar cand am vrut s-o iau de jos era bine ancorata in pamant si avea si niste frunze lunguiete si foarte intepacioase. Mi s-a parut foarte interesanta. Stie cineva ce este?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Carlina acaulis

irinabv a spus:
Am fost duminica in Bucegi si am gasit floarea asta prin iarba. Am crezut la inceput ca e uscata dar cand am vrut s-o iau de jos era bine ancorata in pamant si avea si niste frunze lunguiete si foarte intepacioase. Mi s-a parut foarte interesanta. Stie cineva ce este?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus