Album: Plante de apartament si terase

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Schefflera

isabella a spus:
Am primit astazi aceasta plantuta, nu are radacini ( am pus-o in apa ) si nu stiu cum se numeste...Ma poate ajuta cineva ? Sa o las in apa pana face radacini?
lavimad a spus:
Am primit planta acum o luna de zile si spre tristetea mea a pierdut cam 60 % din frunze. Initial am crezut ca e din cauza pamantului de transport care retinea prea multa apa dar s-a dovedit ca nu e cazul. Frunzele care cad par a fi arse sau atacate de un parazit. Mentionez ca nu stropesc planta pe frunze, sta linga fereastra la 1 metru de calorifer si ca totusi ii cresc frunze noi din varf cu o viteza destul de mare.

Va multumesc anticipat.


Planta -> http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... OrN_ph.jpg

Frunza ofilita -> http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... UUz_ph.jpg
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Bergenia

karmenutza a spus:
Planta din imagini a fost a soacrei mele. Toata vara trecuta a tinut-o in balcon la soare si aer si de toate si nu a inflorit deloc. In toamna a dus-o la beci si acum cateva zile cand am fost acolo am gasit-o - avea cateva frunze mari si ofilite si o floare tot ofilita. Biata de ea a inflorit in beci, pe intuneric! Niste floricele mici, albe, prinse intr-un buchetel. I-am rupt frunzele alea mari si flescaite si am luat-o acasa. Dar nu stiu ce este.

Are frunza tepoasa pe margine. Si tulpina lemnoasa. La baza tulpinii ii mai iese o frunza, cred. Radacina este foarte lunga, ca o prelungire a tulpinii, cu multe ramificatii. (am vazut-o, pentru ca am transplantat-o)
Frunzele mature pe care i le-am rupt eu erau cam cat o palma de mari.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Tradescantia

karmenutza a spus:
Cum se numeste planta asta?
[/url]
Stiu ca planta mama era atarnatoare, bogata. Am luat de la cineva 2 lastari care erau cam lungi si i-am facut 4 :) . S-au inradacinat toti.
Si mai am o curiozitate maxima: am mai vazut una intr-o vitrina (pe care am visat-o intr-o noapte nestiind ca chiar exista!!) care semana leit cu asta a mea - doar ca era rosie-grena. Si tulpinile, si frunzele. Si tot asa lunga, atarnatoare. Vreau tare mult sa stiu, ca imi place tare!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Plectranthus si Fittonia

yca a spus:

am primit niste lastari de pe forum printre care si acesta am avut noroc ca s-a prins si a crescut putin dar acum nu stiu cum se numeste
Daca ma poate cineva ajuta......... :rugaciune:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Nephrolepis

Angelinna a spus:
va rog daca stie cineva despre aceasta feriga
eu am primit-o de ce va timp, o ingrijesc, ii merge bine, dar are in spate multe fire iesite din ghiveci care nu au frunze pe ele, doar niste perisori fini si ma gandeam daca nu cumva sunt radacini aeriene si daca ar trebui sa ii pun un suport pe care sa se catere
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus