Album: Flori de gradina (perene, bulboase, anuale)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Potentilla thurberi , varietatea "monarch's Velvet'


face flori rosii.E tufa.Am cautat pe net destul dar nu sunt edificata fiindca sunt mai multe cu acelasi tip de frunze.Am vazut ca unele sunt tiritoare ceea ce nu e cazul .Nu m-am inteles cu Dl G al meu asa ca poate ma ajutati voi :oops:
 

goodmans

Member
Allium

Va salut,
Am plantat anul trecut in toamna un bulb mare,din care a iesit ce vedeti in poza.Nu mai stiu cum se numeste dar vreau sa mai cumpar pt ca e viguroasa,nepretentioasa si tine mult.
Daca stie cineva,il rog sa-mi dea un raspuns.
Probabil ca persoana care o sa-mi raspunda se pricepe la plante/pomi/etc muuult mai bine ca mine,asa ca mai am o nelamurire:
Laburnum,despre care stiu ca este salcam galben si ca ar fi otravitor,am plantat doi langa iaz si le merge tare bine.Posibil sa am probleme cu pestii daca mananca seminte sau ce o pica din ei?!
Multumesc.



 

fisulix

Member
Campanula medium

O planta care trebuia sa fie pitica dar a crescut cat casa. Vreo idee de nume? Multumesc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aquillea"Gypsy White"

Ca sa nu mai deschid alta fereastra:

florile ramin asa toata iarna cind sunt taiate daca se usuca la umbra si invelite in ziare.
Multu!
 

happy

Well-Known Member
Oenothera glazoviana

Infloreste primavara,florile apar pe tulpina in timp astfel ca inflorirea dureaza in jur de 2 saptamani.Se inmulteste usor prin despartirea tufei toamna sau primavara.Cresc lastari multi pe langa planta mama.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus