Album: Flori de gradina (perene, bulboase, anuale)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Saxifraga

v.cristina a spus:
din pacate a inceput sa ma lase memoria si sunt inca tanara :eek:f: :eek:f:
mi-am cumparat astazi din piata vreo 2 ghivece si tot stau sa-mi amintesc denumirea ..dar ..nimic!!
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cerastium tomentosum

cornelia a spus:


Initial am crezut tufita respectiva este garofita. Pe masura ce crestea devenea aspra la pipait si de un verde argintiu. Florile se ridica deasupra tufei cam la 10-15 cm si au cam 1-2 cm. Se intind in timp ca un covor.

Stie cineva ce este?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Geum chiloense

michaela a spus:
Am planta asta si chiar nu stiu ce denumire are sa fie heliopsis? frunzele nu seamana deloc sunt asemanatoare celor de ridichi :) iar culoarea este un orange, nu galben si este perena.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Argyranthemum frutescens

aleynad a spus:
am cumparat din piata rasad de margareta galbena



intrebare: este sau nu este margareta galbena, pentru ca frunzele nu seamana cu cele ale margaretelor clasice , sunt de culoare verzi-gri si emana un miros asemanator cu cel al crizantemelor, de altfel si forma frunzelor seamana cu cea a crizantemelor, fiind adanc crestate

ma poate cineva ajuta cu o identificare precisa si cu denumirea stiintifica?
am tot cautat dupa denumirea populara si nu am gasit nimic concret :|
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sedum si Iris

mama4you a spus:
Scumpul meu sot mi-a adus doua floricele...si nu stiu cum se numesc..sau cum se ingrijesc..am nevoie de ajutorul vostru!

prima este adusa din padure...si am inteles de la un nene din sat ca ar face flori.

a doua banuiesc eu ca ar fi narcisa...mai speciala? dar are un miros....super!

pentru inceput vreau sa le raresc...dar mi-e teama sa nu le deranjez!

hai ajutati-ma!



 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Saponaria

claudya a spus:
am in gradina de foarte multi ani niste flori care sunt albastru-roz deschis care miros foarte frumos,si as vrea sa mai vand din ele dar nu stiu cum se cheama.si pe net m-am uitat si nu gasesc. :( ele cresc cam la 40 de cm. :? bunica mea le spunea soponele ca miros ca sapunul dar denumirea asta :) chiar nu ma ajuta.si mai stiu ca fac seminte si se inmultesc.
claudya a spus:
gata am gasit :) este Saponaria. stia ceva bunica despre denumire dar mai populara :rofl:
http://www.floracyberia.net/spermatophy ... inalis.jpg
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Yucca filamentosa

baby_blues a spus:
Am planta asta in fata curtii si nu stiu ce este. Daca ma puteti ajuta sa aflu ce este si cum pot sa fac sa ma aleg si eu cu cateva prin gradina. Multumesc!

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus