Album: copaci si copacei

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

andraa

Member
Aici o sa gasiti pomisorii, mai mici sau mai mari, vazuti de voi, poze puse de useri si denumire.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Albizzia julibrissin

mena a spus:
La noi in parc avem 2 pomi care imi plac foarte mult. Din pacate nu stiu cum se numesc si nici cei apropiati mie nu au reusit sa ma ajute cu o denumire. Asa ca azi m-am dus la fata locului si am facut cateva poze (nu prea clare) si m-am gandit ca poate voi gasi aici ajutorul din partea voastra sa-i identific.
Vedere de aproape frunza si flori
Si o vedere de ansamblu, nu prea clara, recunosc...
Mi-ar placea foarte mult sa imi pun si la mine in gradina.
Va multumesc pentru ajutor. :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Maclura

tranda09 a spus:
Imi dati un ajutor sa identific un copac? In toamna am vazut in parcul Tineretului un copac care isi scuturase fructele de culoare verde si mari cat portocalele pe covorul ierbii de sub coroana lui.Suprafata lor era zgrunturoasa, chiar proeminenta si consistenta dura. Am cules cateva, dar erau grele si neavand la mine nimic, le-am lasat din mana.Trecand acum o saptamana pe acolo, inarmata deja cu seminte si crengute adunate din copaci si tufe, am mai gasit in iarba cateva fructe, acum de culoare maronie si mult mai moi la pipait. Am luat un fruct, l-am pus acasa intr-un ghiveci cu pamant, l-am udat, dar dupa 3 zile l-am scos si l-am desfacut. Se desfacea relativ usor, ca o piersica, Inauntru am gasit seminte de marimea boabelor de grau, putin mai plate dar de aceeasi marime si culoare. Le-am pus in pamant la loc si acum astept sa vad ce va iesi. Ce credeti, dupa descriere, ce copac va iesi?
Gabiuta a spus:
Cred ca este vorba de "Maclura pomifera".Acelasi arbore se gaseste in apropiere de Decoflora.Acum citiva ani am cules si eu aceste fructe din curiozitate si asa am aflat de denumirea respectivului copac.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Fruits.jpg
Daca fructele arata sa...despre asta este vorba.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Prunus cerasifera - corcodus

redknee a spus:
Buna, am si eu o intrebare, la mine pe strada cresc cativa copacei cu frunze+flori+fructe+ramuri visinii!
Fac niste fructe ca si corcodusele, evident cum am spus visinii!
Altfel sunt identici(cel putin dupa mine) cu corcodusii care cresc peste tot in romania.
Stie cineva cum il cheama?
Si mai important de unde cumpar asa ceva din Cluj?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cercis

http://images.google.ro/images?hl=ro&q= ... a=N&tab=wi

fixpix a spus:
hello. musai sa va intreb. ce e ???
e un copac dintr-un parc de aici din oradea. acuma in pauza de masa l-am descoperit. are cam 3-4 m, plin cu ciorchini de flori roz aprins (flori da de mazare/salcam) dar altfel pozitionate oricum nu e salcam.
frunzele acuma ii dau, am vazut ca sunt asa mai late, dintr-o bucata, si simple (nelobate) si rotunjite... nici varf, nici colt, parca seamana cumva cu frunzele de .... well.... bauhinia :rofl:
am vazut ca face si pastai.... are cativa in varf ... de anu trecut.
aia s-ar mai prinde plantati? sau.... cu frigu li s-a dus viabilitatea ???
in fine... maine as putea sa merg sa fac o poza doua... oricum mi se pare super copacelu... sigur nu e ceva banal... daca da, imi manc palaria!
:mrgreen:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Hibiscus siracus (Hibiscus de gradina)

tudose_al3xandru a spus:
Acum 2 saptamani am vazut aceasta planta si am luat cateva seminte din resturile florilor ei. Le-am pus la germinat si azi am observat ca au incoltit. Am chiar in fata blocului un gard viu format din asa ceva. Face niste flori albe si/sau lila. Seamana putin cu hibiscus. Cum de numeste acest arbust? A mai experimentat cineva asa ceva? Au crescut mari?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Rhus typhina - otetar:

Claudiavis a spus:
Va rog, am nevoie de niste informatii legate de inmultirea unui arbore, dar nu stiu cum se numeste, deci nu pot afla nimic despre el. Este un arbust de talie mica (2-maxim 3 metri inaltime), frunzisul creste foarte "artistic", iar in virful ramurilor face toamna un motz visiniu, cu aspect neregulat, un pic paros, de vreo 15 cm inaltime. Motzul asta sta vertical si are un aspect foarte haios, pt ca frunzisul e cumva orientat orizontal, cu moatzele iesind din el. Ramurile noi cresc gata lemnificate si sint... paroase. Da, paroase! Frunzele sint dispuse in jurul unui ax (ca la salcim), sint lungi de vreo 5-6 cm si sint foarte multe pe un ax (axul respectiv e foarte lung, are vreo 40 de cm). Am vazut 2 varietati de frunze,c red ca sint doua soiuri diferite - primul soi are frunzele verde inchis, putin crestate pe margini, iar al doilea are frunze de un verde mai deschis si sint mult mai dantelate pe margini. Soiul asta cu frunze verde deschis e foarte foarte decorativ acum toamna, ca motzurile visinii ies in evidenta foarte frumos din frunzisul deschis la culoare. Ei, stie cineva ce e? Si mai ales, cum se inmulteste? Saru'mina pentru orice informatii.
Claudiavis a spus:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Platan:

mena a spus:
Weekendul trecut am fost plecata in Germania. Acolo am vazut pe strazi un copac foarte frumos si nu m-am abinut sa nu fac cateva poze cu gandul ca ma veti ajuta sa-l identific.
Iata fructul lui:
Fructul si frunzele:
Si cam asa aratau ei pe strada (scuzati personajul pricipal :) tiganii au plecat cu tambalul si prin Frankfurt sa-i "incante" pe nemti cu muzica lor... :rofl: )

Deci ce sa fie, ce sa fie? :nu stiu:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Maclura pomifera

sarselia a spus:
Acum vreo 2 luni am fost cu sotul meu la Macea in jud Arad unde este un parc dendrologic minunat.Acolo am vazut pentru prima data un arbore imens de Ginko Biloba care iti ia rasuflarea cu maretia lui.

Plimbandu-ne pe acolo am ajuns undeva la capatul parcului -in zona unde arborii nu mai erau notati si lipseau denumirile lor si am gasit 2 fructe ale unui pom pe jos.
mi s-au parut atat de interesante incat le-am luat acasa.
si pomul era tare ciudat cu ele- parea un pom de Craciun cu globuri.

fructul este rotund verde-galbui si cu niste bilute pe el.
arata pe undeva cu o minge de tenis.
daca ma puteti ajuta cu denumirea acestui pom v-as fi recunoscatoare.
as vrea sa stiu si daca din fructul acesta as putea avea si eu un asemenea pom.
poze cu fructul cu pricina puteti vedea aici

http://picasaweb.google.com/sarselia/Necunoscut#


va multumesc anticipat!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus