Album: Arbusti si liane

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Viburnum carlesii

dana_rusu a spus:
http://daniiis.sunphoto.ro/arbusti_infloriti/14355990 va rog sa-mi spuneti daca stiti cumva ce soi de viburnum este asta ,l-am luat de pe dealuri acum multi ani si e ditamai arbustul acum.multumesc
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ribes aureum

gty a spus:
tot am zis ca va intreb si tot am uitat
acum o fac : cum se numeste mai exact pomisorul acesta care face fructele negre
vecina care are acest pomisor ai spune "cuisor" , si ca se mananca fructele dupa ce se inegresc
asa sa fie ?
va rog ceva sfaturi
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ribes aureum - coacaz auriu

gty a spus:
tot am zis ca va intreb si tot am uitat
acum o fac : cum se numeste mai exact pomisorul acesta care face fructele negre
vecina care are acest pomisor ai spune "cuisor" , si ca se mananca fructele dupa ce se inegresc
asa sa fie ?
va rog ceva sfaturi
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aucuba Japonica


1.cumse numeste?
2.oare rezista in gradina?Stiu ca ii place umbra.

P.S.E usor mincata de limacsi,bleahhhhh.... :D
 

Floria

Active Member
Lonicera tatarica

L-am vazut din trafic, am parcat imediat in apropiere si chiar daca ploua tot nu am rezistat sa nu-i fac foto. Ce arbust poate fi ?



El este un Tamarix dar nu am rezistat nici cu el sa nu-i fac foto

 

Claudiavis

Active Member
Sambucus racemosa

Buna, dragilor,

Am fost duminica in Iezer si era plin de niste tufe cu bobite rosii in ciorchine. Nu erau scorusi, pentru ca frunzele nu erau zimtate pe margini, iar bobitele erau ca un ciorchine mic (la scorus fructele sint asezate cam ca la soc, in acelasi plan, ca sa zic asa). Frunzele erau insa dispuse ca la scorus, doua cite doua pe o tija mai lunga. Parca preferau sa fie cite 5 pe tija respectiva (doua perechi de cite doua si una singura in virf). Aratau superb, asa ca am luat niste pui, in ideea sa ii pun in gradina. As vrea insa sa stiu ce planta este, sa nu fie (Doamne fereste) otravitoare.

Aveti idee ce ar putea fi?

http://www.henriettesherbal.com/picture ... osa-13.htm

Saru'mina!
 

lelia

Well-Known Member
Euonymus europaeus

Cum se numeste acest arbust ? in fiecare toamna imi atrage privirea ,nu i-am remarcat niciodata florile :?

 

fixpix

Active Member
Lonicera tatarica & Prunus padus

Cred ca astea is Lonicera... dar vreau confirmarea.
Si mai ales...daca pot incerca acum sa prind butasi (ca acuma is infloriti si stiu care de care e. Imi place cel roz inchis si cel alb).




Si inca o planta... cu flori micute in chirchini ca la liliac. Miroase frumos, cam ca socul (cel putin asa il repereaza nasul meu).

 

veretregn

Active Member
Viburnum rhytidophyllum

Arbust înalt, mereu verde, iarna după îngheț frunzele se pleoștesc, însă nu își schimbă culoarea ci doar turgescența, după trecerea înghețului se reînvigorează. Flori albe acum, în mai. Îmi cer scuze pt calitatea fotografiilor.



 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus