Album: Arbusti si liane

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Lonicera pileata

http://images.google.ro/images?hl=ro&q= ... a=N&tab=wi

Claudiavis a spus:
Am vazut prin parcuri o planta si as vrea s astiu ce este. Seamana cu buxusul, dar are frunzele mai mici si de un verde mai crud. Frunzulitele sint lucioase, dispuse de o parte si de alta a ramurilor si planta are tendinta sa acopere solul. Ramurile cresc destul de lungi (40 cm), destul de repede si se curbeaza in jos sub propria greutate (tulpinile ramurilor sint destul de subtiri). deci nu are port erect, ca buxusul si nu e asa de compacta tufa. Aveti idee despre ce e vorba?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Clematis vitalba( curpen de padure)

cornelia a spus:


Am gasit aceasta planta catarata pe un gard, pe strada care duce catre serviciu. La frunze seamana cu clematitele, la flori seamana cu mirtul. Au cam 2 cm, sunt infoiate dar n-au miros.

Voi ce ziceti ca e?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Campsis radicans(Luleaua turcului)

daisy111 a spus:
Pun si eu o intrebare aici...te rog nu te supara ca este peste intrebarea ta,michaela....zilele trecute am tot vazut in diverse curti din Teleorman un pom mai micut si mai mare cu frunze ca cele de salcam,dar care face flori maricele sub forma te trompete de culoare portocaliu.Am vazut astazi si aici in oras,maine incerc sa vad daca il pot fotografia.Stiti despre ce ar fi vorba? :? M-am indragostit de pomul respectiv,pur si simplu il visez noaptea :oops: :oops: ,dar nu stiu ce este si de unde il pot cumpara. :(
ana popa a spus:
blueheart_d a spus:
anul asta am descoperit planta asta, iar in Ungaria am vazut-o pe aproape toate gardurile,. Trebuie musai sa o am si eu, dar pt inceput ma multumesc sa stiu cum e numeste.


 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Mur

Mali_ a spus:
Am si eu un arbust necunoscut. L-am plantat anul trecut si a crescut destul de mare. Anul acesta vad ca face si flori ca de maces. Eu banuiesc ca e ceva care face fructe de padure, dar nu imi aduc aminte deloc ce am pus acolo.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Calycanthus floridus

Adina-Ioana a spus:
Intru ?i eu aici cu o "necunoscut?". De?i nu e vreo raritate, nu ?tiu numele acestui arbust de gr?din?. Acum are perioada de înflorire. Florile arat? a?a: ?i au un u?or iz de fragi. Degeaba am c?utat folosind denumirea popular? ce mi s-a spus... ?tiu îns? c? m? voi l?muri cât ai zice pe?te cu ajutorul vostru. :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Rhododendron

azalee a spus:
Buna tuturor.
In timp ce ma plimb prin parc am observat o tufa inflorita superba. Ne-am intrebat ce o fi iar curiozitarea m-a impins sa o pozez si sa o postez aici ca sa se bucure toata lumea de frumusetea ei. Stie careva ce planta este?
Atasez cateva poze cu ea.








Va multumesc.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
VIBURNUM CARLESII

fixpix a spus:
inca unu si ma duc... yea, right.

deci.... asta m-a impresionat prin forma, flori si mai ales.... miros. mirosea de la o posta.
eu am viburnum din ala de-mi poarta numele, dar asta nu e chiar asa. o fi vreo ruda apropiata???



asta cum se vede are si asa niste tente rozalii pe ici pe colo. luat doi lastarei mititei, pusi in servetel cu apa si punga de plastic dar de sambata pana duminica seara cand am ajuns acasa.... s-au cam pleostit frunzele...dar i-am pus in pamant de flori cu nisip si multa apa si pare ca se refresh-eshte. adica... isi revine. semn bun???

in fine... cine stie ce e ???
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Wisteria sinensis

http://images.google.ro/images?hl=ro&q= ... a=N&tab=wi

mikishor a spus:
Vreau sa ma ajutati sa identific o planta cataratoare. Am fost de PASTE la socrii mei si am luat de la o planta cataratoare 2 teci lungi cat palma care au un invelis catifelat (au stat toata iarna agatate de planta). Am pus aceste seminte in apa aprox 4 zile si azi am obs ca dau semne sa se desfaca si le-am pus intr-un ghiveci. Planta este ceva gen Lulea turcului dar face flori lila cum sunt florile de salcam dar mai mari si atarna in jos. Infloreste primavara inainte de ai da frunzele. Stiti cum se numeste?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus