Albizzia julibrisin

daisy111

Active Member
Multumesc! :* Am tot incercat la diferite intervale de zile vazand ca nu iese si intr-un final mi-a incoltit 2 micute.Sper sa reusesc sa le fac mari. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele sunt inca sub plapuma, oare nu e cazul sa le descopar? Mai exista oare riscul sa inghete?
 

ghia_don

Active Member
claude a spus:
Ale mele sunt inca sub plapuma, oare nu e cazul sa le descopar? Mai exista oare riscul sa inghete?
Le-ai protejat cu ceva?
Ale mele n-au fost deloc protejate si nu par sa fi patit ceva ...si abia au 15 cm...Nu m-am uitat prea atent la ele, dar nu cred ca au inghetat. Miine le examinez mai bine :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, Doina, am tras pe ele saci de rafie umpluti cu paie :evil: Asta pentru ca anul trecut, cand aveau 1 m, au inghetat pana la sol si m-am gandit ca daca mai prind niste geruri ca si iarna trecuta o sa-mi para rau ca nu le-am protejat
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca anul trecut ma necajeam ca aveam ditamai copacul si nu facea flori deloc se pare ca anul acesta s-a vrednicit

ori ma insel eu?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sa iti traiasca si sa creasca voinic, mai voinic decat celalalt de care imi pare rau ca l-ai pierdut!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Un exemplar mai puturos cum e al meu abia la 7 ani infloreste. E drept ca cel putin un an am amanat inflorirea mutandu-l cand era deja maricel (pe la 4 ani).
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:indragostit: Foarte frumoasa, si mie o sa-mi creasca barba tot asteptandu-le pe ale mele :evil:
 

alfa

Active Member
A meritat asteptarea. E minunata! :D

In fiecare dimineata in drum spre servici admir si eu cateva exemplare. :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai mei au inghetat 2 ierni la rand, abia anul trecut a apucat sa creasca ceva, sper sa treaca cu bine peste iarna urmatoare si poate la anu' vad si eu floricele :rugaciune:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si eu am patit la fel. Am avut 2 cu frunze verzi si 1 roscatel.

Roscatelu' e mai mare dar a degerat partial anul trecut:


Primul din cei verzi a inghetat (sau s-a uscat cumva) de tot, iar cel de-al doilea reincepe sa creasca. Cred ca are 10 cm.
 

happy

Well-Known Member
Cornelia,este tare frumos ciocolatiul dar nu rezista la noi,eu mi-am luat gandul de la el.Si totusi de ce s-a uscat albizia ta cea verde in buricul Bucurestiului unde este zona 7? :?
 
Sus