Albizzia julibrisin

masha

Member
si eu vreau un puiut de albizzia...de cind ma tot uit dupa el si habar nu aveam denumire.... :oops: ...Atilla, mai are sursa ta albizzia de dat? :roll:
 

mirelush

Member
Am plantat zilele trecute o albizia in gradina. Am ceva emotii, pentru ca nu stiu cum va rezista peste iarna. In orasul meu n-am vazut sa fie vreun exemplar pe undeva. Oare sa o protejez cumva ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In Timisoara a fost plantata Albizzia in mai multe locuri cred ca prin anii 90. Insa se pare ca a rezistat cam 5-6 ani pe unde o cunosteam eu. Clima Timisoarei e suficient de blinda pt Albizzia dar exista si alti factori factori care se pare ca nu ii sint tocmai favorabili. Unul din ei se pare ca e poluarea.
 

Yanquapin

Member
Albizia julibrissin creste din Iran pana in Coreea, din zone subtropicale pana in temperate- in Coreea suporta -30, iar multi europeni le pierd la -20. Asta pentru ca in general plantele provin din zone blande.
Majoritatea surselor actuale ofera plante cu gene subtropicale, care cedeaza in iernile grele. Cel mai bine e sa propagati din plante batrane din orasul vostru. Eventual protejate primii 2 ani.
Cineva a luat din planta de la Gradina Botanica niste seminte si le-a dus la Dalga (pe langa Lehliu, plina stepa). Cateva plante au rezistat perfect si au umplut curtea de pui. Cred ca acel copac initial are o "origine sanatoasa", China poate- nicicum "Iran", cum scrie pe o eticheta de pe o alta Albizia din GB.
 

CM

Member
albitzia

In Singapore m-a impresionat in mod deosebit cat de uriasa este Albitzia in mediul ei de origine. Tara de obarsie se pare a fi Indonezia.

La noi este o piticanie prin comparatie, dar o piticanie frumoasa si diafana daca este condusa corect, adica omul se abtine sa intervina si o lasa libera.

Iarna am imbracat-o in pasla, cumparata de la Hornbach.
Cred ca este ok, o sa vad la primavara.
Ce am remarcat,eu o am in rodul din fata casei cu gazon, datorita udarii gazonului a crescut destul de mult pentru primul an.

Se gaseste peste tot de vanzare. Nu recomand Albitzia de import pentru ca este defectuos condusa din punctul meu de vedere.

Eu am luat-o de la ICAS Stefanesti, crescuta in pamant romanesc.

In Ilfov, se gaseste la pepiniera Poienita din comuna Domnesti.

Pacat ca nu am o poza din Singapore sa o fi postat, merita de vazut :D
 

Yanquapin

Member
Specia julibrissin crezi ca era? Mai sunt cateva, tropicale- poate or mai si semana(?). Nimic din zona tropicala nu tine afara la noi; o specie poate avea un areal imens dar numai formele din zone temperate pot rezista in alt climat temperat.
Sau a fost adusa si acolo dintr-un areal sudic (S-China) si isi fac de cap in climatul cald? Mai degraba asa. La noi nu-si pot arata intregul potential, e zona-limita.
 

iraira

Member
Ai facut comanda telefonic sau ai fost acolo sa iei?Pare interesanta oferta, daca o mai fi valabila.
 

Ari

Member
iraira a spus:
Ai facut comanda telefonic sau ai fost acolo sa iei?Pare interesanta oferta, daca o mai fi valabila.

Comanda am facut-o telefonic (toamna 2007). Plantele le-am ridicat de la Ploiesti daca nu ma insel . Aveam o masina in zona si am aranjat sa le aduca acolo .

Uite si un nr de tel : 0744 308839 - Doamna Dumitrescu

Tot de la ei am luat si Pawlonia .

Succesuri ! :)
 

albela

Active Member
Acum vreo luna am primit o albizzia (fara sa o fi comandat :( ), pe care am plantat-o imediat in gradina. Pana acum nu a dat nici un semn de viata, tulpinita aratand cam uscata la partea superioara pe mai bine de 2/3 din inaltime. Trebuie sa o tai ca sa o stimulez? Ar fi trebuit sa dea ceva mugurasi pana acum?
 

Ion

Member
albitia mea e plantata de 2 anisi acum are niste muguri mici cat gamalia de ac. eu nu am taiat-o nicodata. cred ca-i place sa creasca in voie.
 
Sus