akebia quinata

Fleur

Active Member
Wow ce de lastari are! A mea a fost un singur fir si abia anul asta ii dau lastari laterali.
Oare s-o inmulti prin butasi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus la inradacinat, acum 2 zile) doi butasi de akebia ( din care a mai ramas unul pentru ca un butas l-a rontzait unul dintre papagali :cry: ).
Sper sa inradacineze, deocamdata putinele frunzulite pe care i le-am lasat sunt in regula, deci inca nu a decedat! :)
 

happy

Well-Known Member
As vrea sa-l vad fript pe innaripat,akebia este o prea frumoasa planta pe care mi-as dori sa o am! :D Claudia leaga-ti papagalii,ca-ti strica florile.Nimfa cum stai cu tipetele ei in casa ?(am vut si eu si a zburat de pe umarul meu pe fereastra cand udam florile acum trei ani!) :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
As vrea sa-l vad fript pe innaripat,akebia este o prea frumoasa planta pe care mi-as dori sa o am! :D Claudia leaga-ti papagalii,ca-ti strica florile.Nimfa cum stai cu tipetele ei in casa ?(am vut si eu si a zburat de pe umarul meu pe fereastra cand udam florile acum trei ani!) :D
Drept sa-ti spun, eu am vazut prima data akebia pe viu doar acum cateva zile si nu mi s-a parut ceva iesit din comun :mrgreen: Avea si ceva floricele si, pentru ca auzisem ca miroase a ciocolata, repede mi-am bagat trompa in ele dar...nu miroseau a nimic...Acuma, eu nu stiu ce sa zic de akebia asta...eu mi-o dorisem exact pentru parfumul florilor :( Daca ti-o doresti asa mult, eu iti promit ca daca butasul meu face radacini, pe urma o sa-ti trimit si tie butasi, daca mai creste putin.
Off topic: Nimfele nu le leg si daca mananca toate florile, cumpar altele, ca mi-s dragi ca lumina ochilor :), la fel ca florile :D De obicei sunt atenta sa nu le dau ocazia sa faca boroboate de-astea...a fost vina mea, ca am fost neatenta :|
 

happy

Well-Known Member
Akebia am vazut pe forum la cineva la o bolta,era foarte bogat inflorita dar daca voi spuneti ca nu miroase ii mai scad ceva puncte! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pentru ca mi-o doresc tare mult si m-am tot foit anul trecut daca sa o cumpar sau nu revin cu o intrebare.
Pana la urma este sau nu parfumata?
Ca din cele spuse de voi nu reiese deloc cum ca ar fi.
Multumesc mult.
 

sarselia

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Bafta mare Ghia!Sunt curioasa daca e sau nu parfumata pentru ca am inteles ca nu miroase deloc.
:(
 

nick1971

Active Member
eu o am din toamna lui 2009, nu a inflorit in 2010, dar cum spune Violeta a spus si Fleur ca nu a fost deloc spectaculoasa floarea
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ooooof ce pacat!
Nu inteleg de ce peste tot scrie ca e parfumata cand ea nu este....
Cred ca o voi taia de pe lista desi mi-o dorisem foarte tare...
:( :( :(
 

thea

Member
Fetelor sunt f. ingrijorata de Akebia mea pe care am achizitionat-o anul trecut !
S-a intins mult dar acum dupa iarna asta grea nu prea da semne ca a iesit cu bine din ea, :cry: .
Are ea niste mugurasi dar stau asa intepeniti de f. multa vreme.
Voi cele care ca o aveti de mai mult timp ce ziceti?
 

ghia_don

Active Member
Nu cred ca a inghetat..dar taie un pic din virfuri si vezi daca lastarii sint verzi ca sa te convingi..
 

iraira

Member
ceva noutati cu plantutele pe care le aveti? pe net am citit ca fac si fructe comestibile...a facut la vreuna dintre voi fructe?anul asta mi-am luat si eu una si sunt curioasa sa mai aflu cate ceva despre ea
 

Floria

Active Member
Trebuie sa ai doua plante daca vrei sa-ti faca fructe, pentru polenizare.
"If you wish to grow the fruits, plant at least two vines to increase the chances of pollination and fruiting."
 

iraira

Member
Multumesc, asta inseamna ca mai imi trebuie una!ce-o sa se mai bucure sotul meu cand aude ca mai trebuie ceva :rofl:
 
Sus