akebia quinata

nick1971

Active Member
Gabiuta a spus:
Are o crestere rapida si poate ajunge pina la 10 m.Da,infloreste toata vara.Suporta temperaturi de pina la citeva grade minus 0 dar atit.Spre iarna incep sa cada frunzele.Deci la noi in gradina nu rezista pe perioada iernii.Poate numai cultivata in ghiveci .Are un discret parfum de ciocolata cu vanilie de aceea se mai si numeste "vita de ciocolata".
Si eu voi pune seminte la primavara ca sa vad "pe viu" cum se comporta :D
Gabiuta, ma vad nevoita sa te contrazic :) fara nici un fel de protectie a trecut de minus multe grade, ii voi face azi poze s-o vedeti pe eroina :D
acum problema mea e ca as muta-o in alt loc si nu stiu ce sa fac, sa umblu sau nu la ea :?
 

mirela06

Active Member
Pai arata poza de cataratoare :?
Oricum este minunat de frumoasa, iar daca mai este si asa de buna ca planta medicinala...jos palaria.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
Gabiuta, ma vad nevoita sa te contrazic :) fara nici un fel de protectie a trecut de minus multe grade, ii voi face azi poze s-o vedeti pe eroina :D
acum problema mea e ca as muta-o in alt loc si nu stiu ce sa fac, sa umblu sau nu la ea :?
Foarte bine daca contrazici fiindca asa ne putem da seama exact cum rezista plante despre care se stie una si de fapt ele se comporta in alt fel in conditiile climei noastre.

http://imagenes.infojardin.com/subido/i ... 72424z.jpg

asa arata in Spania
http://www.dreviny-okrasne.cz/foto/list ... b_qui1.jpg
asa pe undeva prin Croatia
Pune neaparat poze.Depinde desigur si in cit timp se face asa..........


:) :)
 

mymo

Active Member
Gabiuto,primul link nu se deschide,dar al doilea m-a lasat cu gura cascata.
Nicoleta,bine faci ca o contrazici pe Gabiuta,nu de alta dar de cateva zile sunt si eu mandra posesoare de akebia(de la Ghia_don,motiv pentru care ii multumesc) si dupa cum arata la tine in gradina nu pot decat sa ma bucur.Bravo :clap:
 

nick1971

Active Member
multumesc :hug:
Gabiuta, sper ca ai inteles sensul "contrazicerii" :D , eu ma bucuram ca a trecut de -20 grade fara nici cea mai mica protectie
 

anasstasia

Active Member
Nick, arata foarte bine. Si eu de mult imi doresc planta aceasta, insa pe unde am vazut-o, era cam scumpa. :( Pot sa te intreb de unde ai cumparat-o? Multumesc.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
multumesc :hug:
Gabiuta, sper ca ai inteles sensul "contrazicerii" :D , eu ma bucuram ca a trecut de -20 grade fara nici cea mai mica protectie
:eek: desigur...................chiar ma bucur ca ai spus chestia asta.Cum vrei sa invatam altfel?Cel mai bine este sa povestesti din proprie experienta .
Am pus si eu in sfirsit semintele ieri .
:D
Din vreo 10 o iesi macar o planta :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Serios?
Pai astia mai peste tot ziceau ca ar fi parfumate de aceea ma intrebam cum miros.
Poate cine stie miros numai dimineata sau seara sau cine stie....
Dar si asa e de-a dreptul superba!
 

nick1971

Active Member
a vanilie ar trebui :D
si a mea creste repede, la sf saptamanii trebuie neaparat sa-i fac un suport
 
Sus