akebia quinata

mymo

Active Member
ghia_don a spus:
Aqebia este o liana, am vazut-o urcata in copac...iar printre altele este si invaziva ...se intinde pe sub pamint si iese si la vecini :wink: . Rezista iarna in gradina fara probleme...
Doina,te rog frumos sa o contrazici pe Gabiuta,ca-mi da planurile peste cap :cry:
 

ghia_don

Active Member
La noi la gradina botanica este afara in aer liber, de aceea stiu ca rezista iarna in gradina...si la noi sint ceva grade sub minus cam in fiecare iarna :wink: ...
 

ghia_don

Active Member
Acum, ce sa zic, daca ai o planta recent cumparata si care sigur e crescuta in conditii de sera, cred ca e mai bine s-o tii iarna asta undeva la racoare si s-o plantezi definitiv la primavara. Pina iarna urmatoare numai bine se obisnuieste :wink: ...
 

mymo

Active Member
Eu sunt acum ca aia cu drobul de sare :rofl: ma roade gandul ca nu ierneaza afara dar....eu inca nu o am :)
 

Fleur

Active Member
Si a mea e tot afara plantata, doar ca este langa casa pe partea sudica si sper sa-i tina ceva adapost. Am cumparat-o in primavara de la Sieberz si acum are peste 4 metri. N-a facut nicio floricica anul asta. :(
 

happy

Well-Known Member
akebia o puteti gasi si la sc Bacara srl(zalau) au cu 6 ron buc ,nu stiu ca e de mare! :dans:
 

nick1971

Active Member
VioletaB a spus:
A mea a facut flori , dar mi-au parut atit de banale , incit mi-a fost rusinica sa vi le arat : mici si amarite ... :(

Si planta mea-i afara, la munca . Am infofolit-o, sper sa nu inghete . :)
dar macar miros a vanilie? :)
 
Sus