akebia quinata

tzushuca

Member
Akebia quinata este o planta originara din China.
Este o planta medicinala,spre surpriza mea, care ma temeam sa nu fie otravitoare.
In mod traditional se foloseste fructul copt al acestei plante ,cules la sfarsitul verii;are gust dulce-amarui.Se mai foloseste si partea lemnoasa a plantei care este amara.
Este folosita din timpuri stravechi ca decoct din fructe uscate,doza terapeutica fiind de 9-15 grame.Azi intra in compozitia multor medicamente si suplimente nutritive.
Printre efectele sale se numara cel DIURETIC in primul rand ,cu rezultate certe in orice tip de edem(renal,endocrin,cardia,alergic,ascita,staza)ANTITUMORAL cu rezultate certe in special in cancerul de san si cel digestiv(orice nivel al tractului digestiv),apoi ANTITROMBOTIC ,ANTIINFLAMATOR(reduce infalmatia ,durerea ,edemul local, alergia), TONIC GENERAL.
Analiza biochimica a fructului releva urmatoarele substante cu efecte terapeutice:
polizaharide,akebine,herderagenin,acid oleic,glicozamine,si o mare cantitate de saruri de potasiu.
 

tzushuca

Member
Partea lemnoasa a plantei(akebia quinata)contine:
triterpine (antivirale si
antitumorale,ajuta la inlaturarea radicalilor liberi din organism):alfa-amyrin(antiagregant plachetar),beta-amyrin(antiinflamator,antidepresiv,anxiolitic),friedelin(antiulceros si antimicrobian)
In medicina traditionala este utilizata in
edeme de orice fel,cancer digestiv si cancer de san,amenoree, dismenoree,infectii de tract urinar,depresii,stari de convalescenta, ca tonic general,diaforetic,usor laxativ,stomachic,stari inflamatorii ca antifungic si antimicrobian.De asemenea este o sursa importanta de potasiu.
Azi intra in compozitia unor medicamente antivirale,antitrombotice,antidepresive.
{ Contemporary Clinical Chinese Materia Medica,Dong al.,Beijing,1998 }
 

anasstasia

Active Member
tzushuca a spus:
Partea lemnoasa a plantei(akebia quinata)contine:
triterpine (antivirale si
antitumorale,ajuta la inlaturarea radicalilor liberi din organism):alfa-amyrin(antiagregant plachetar),beta-amyrin(antiinflamator,antidepresiv,anxiolitic),friedelin(antiulceros si antimicrobian)
In medicina traditionala este utilizata in
edeme de orice fel,cancer digestiv si cancer de san,amenoree, dismenoree,infectii de tract urinar,depresii,stari de convalescenta, ca tonic general,diaforetic,usor laxativ,stomachic,stari inflamatorii ca antifungic si antimicrobian.De asemenea este o sursa importanta de potasiu.
Azi intra in compozitia unor medicamente antivirale,antitrombotice,antidepresive.
{ Contemporary Clinical Chinese Materia Medica,Dong al.,Beijing,1998 }

Aceasta planta este extrem de frumoasa. Ma tenteaza foarte mult sa o achizitionez. Am vazut-o la Sieberz, este foarte foarte frumoasa. Vroiam sa te intreb daca este la fel de spectaculoasa precum in poza, daca iubeste lumina sau umbra, daca este agatatoare, cit de inalta poate creste, daca infloreste des......ce sti despre ea. Am inteles din mesajele tale ca ai aceasta planta. Daca ai cumva poze cu ea sa vad cum se dezvolta, cum arata cu adevarat...De asemnea sint curioasa daca ii prieste climatul nostru, daca rezista la ger sau temepraturi scazute.........Multumesc tare mult.
Initial am vazut-o aici:
http://www.sieberz.hu/index.php?content ... a=8&page=3

Am vazut pe google ca florile pot fi de culori diferite, cu toate ca cea mai spectaculoasa este cea grena :visator:
 

anasstasia

Active Member
In afara de sieberz mai stie cineva de unde pot cumpara Akebia quintata grena? La sieberz este destul de scumpa si daca nici nu am noroc cu ea la prins...
Mi se pare foarte frumoasa, ma mir ca nu vorbeste nimeni de ea.
 

nick1971

Active Member
eu m-am riscat si am cumparat-o :D in aceasta toamna, momentan se prezinta bine, nu am protejat-o. atat va pot spune, mai multe detalii la primavara...
 

mirela06

Active Member
Acolo, Anastassia, am vazut-o si eu si-mi sta gindul sa o cumpar, atita ca nu stiu unde sa o pun, dar daca-i medicinala i-as face un loc.
 

mirela06

Active Member
Nick, dragule, am sa astept sa vad cum se comporta a ta.
Sper ca ne tii la curent cu evolutia ei. Si-asa, chiar daca as vrea sa dau comanda de plante de la Sieberz, stiu de anul asta ,cind mi-au spus ca au perioade cind nu trimit flori.
Sa ai parte de ea , sa creasca mare si frumoasa. :)
 

anasstasia

Active Member
Nick ce imi poti spune despre ea? Cit era de mare cind ti-au livrat-o? Arata bine? Poti sa ne pui o poza cu ea?
Sint absolut indragostita de ea. Am mai vazut pe un site o alta culoare si mult mai ieftina din cite imi aduc aminte. Insa asta grena e dementiala.
 

nick1971

Active Member
mirela06 a spus:
Nick, dragule, am sa astept sa vad cum se comporta a ta.
Sper ca ne tii la curent cu evolutia ei. Si-asa, chiar daca as vrea sa dau comanda de plante de la Sieberz, stiu de anul asta ,cind mi-au spus ca au perioade cind nu trimit flori.
Sa ai parte de ea , sa creasca mare si frumoasa. :)
sunt Nick, "draga" :rofl: Nicoleta ma numesc :D
multumesc
asa am cumparat-o prin octombrie, asa arata si acum, probabil in primavara o sa creasca
 

anasstasia

Active Member
E maricica. Sa-ti creasca mare si sanatoasa si sa te bucuri de floricele cu miros de vanilie. Ca asa este laudata.
 

nick1971

Active Member
multumesc, anasstasia. ptr mirosul de vanilie am cumparat-o si eu :D
am tot cautat si eu date despre ea si n-am gasit, arborele de matase l-am imfofolit, iarba de pampas la fel, ca scria ca trebuiesc protejate iarna, dar la asta nu scria si nu i-am aplicat nici un tratament, sper sa reziste, ca mi-e tare draga
 

anasstasia

Active Member
Nu o musuroiesti un pic? Nu stiu, ceva acolo: niste pamint cu frunze la tulpina, ajut-o un pic. Este totusi o planta tinara. Abea astept sa o cumpar si eu.
O sti pe cea alba? Si aceea este frumoasa, dar asta este suuuuuper.
Am citit ca de fapt ar fi un fel de liana aceasta specie. Sper sa nu ma insel.
 

mirela06

Active Member
:rofl: Sa vii la nasa.
Na acum , batrina cum sunt nu am vazut dotarile, dar Nick, m-a dus cu gindul la un ...mascul feroce :rofl:
Asa ca , draga mea scuze si nu uita sa ne tii la curent cu ”comportamentul ”ei. Sa fie sanatoasa si tu la fel. :)
 

nick1971

Active Member
anasstasia a spus:
Nu o musuroiesti un pic? Nu stiu, ceva acolo: niste pamint cu frunze la tulpina, ajut-o un pic. Este totusi o planta tinara. Abea astept sa o cumpar si eu.
O sti pe cea alba? Si aceea este frumoasa, dar asta este suuuuuper.
Am citit ca de fapt ar fi un fel de liana aceasta specie. Sper sa nu ma insel.
nu o stiu decat pe-aceasta, de la sieberz, da, zice ca e cataratoare dar la sieberz e trecuta la categoria "arbusti ornamentali"
 

ghia_don

Active Member
Aqebia este o liana, am vazut-o urcata in copac...iar printre altele este si invaziva ...se intinde pe sub pamint si iese si la vecini :wink: . Rezista iarna in gradina fara probleme...
 

anasstasia

Active Member
Super, exact ceea ce-mi doresc. Ceva sa se intinda repede si sa faca flori frumoase. Iar florile ei sint superbe. Stie cineva daca infloreste doar o data sau de mai multe ori? Sau poate toata vara...... :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Are o crestere rapida si poate ajunge pina la 10 m.Da,infloreste toata vara.Suporta temperaturi de pina la citeva grade minus 0 dar atit.Spre iarna incep sa cada frunzele.Deci la noi in gradina nu rezista pe perioada iernii.Poate numai cultivata in ghiveci .Are un discret parfum de ciocolata cu vanilie de aceea se mai si numeste "vita de ciocolata".
Si eu voi pune seminte la primavara ca sa vad "pe viu" cum se comporta :D
 
Sus