akebia quinata

Floria

Active Member
O singura planta am si eu in ghiveci, am indoit o coarda si am acoperit-o cu pamant in alt ghiveci sa inradacineze. Asa voi avea doua plante, poti face si tu asa si scapi de gura sotului.
 

LadyBug

Well-Known Member
Si la mine a rezistat afara, dupa ce in prima iarna am tinut-o in casa, primavara trecuta am plantat-o in curte si am uitat s-o mai scot din pamant cans a venit frigul, dar acum e bine. Astept insa florile cu nerabdare, inca nu am observat boboci, poate face totusi.
 

Nicolae Diaconu

New Member
Buna seara!

Daca mai urmareste cineva acest topic, as dori sa facem schimb de butasi de akebia. Am cumparat zilele trecute o planta de la Starkl dar am nevoie de o pereche de alta varianta. Tot ce am nevoie este de cativa butasi tineri, anul I pentru a incerca sa-i prind. Ofer la schimb din planta mea. Locuiesc in Ploiesti dar vin frecvent prin Bucuresti. S-ar putea trimite si prin posta dar costa si nu se stie daca rezista.
 

CorinaIftimie

New Member
Vreau sa va spun,desi cred ca v ati convins deja de asta, ca rezista aceasta planta la ger. Si eu am cumparat tot de la Starkl in toamna,am plantat o, am musuroit o si atat. Am stat cu emotii pana zilele trecute,cand am vazut ca incepe sa scoata frunzulite. Mentionez ca locuiesc la munte si au fost asta iarna si -26 grade.
 
Sus