ajutor

va rog daca se poate cu un sfat...am citit pe forum ca la plantele de ghiveci la plac azotul ,complexele,am pus si eu dar dizolvate la 50 de l de apa 4 kg de azot.....iar dupa ce le.am pus la cateva zile am observat ca frunzele se vestejesc,se ofilesc...va rog daca se poate sa le salvez....










 

sicora fabian

Active Member
Se pune un gram pe litru, adica 50 de grame la 50 de litri. Ma mir, totusi, ca au marcat abia dupa cateva zile . . . :(
 

laural

Well-Known Member
Nu pot sa cred ce combinatiei ai facut :eek: :eek: :eek: , trebuia sa intrebi si tu pe cineva inainte, nu dupa :eek:f:. Imi pare rau, nu stiu daca se mai poate fac ceva :?
 
mmm... :cry: :cry: asa am vazut daca voi gasi topicul am sa il pun...dar daca le voi schimba pamatul si sa le pun apa din abundenta...?
 

Roxana Peled

Active Member
Din pacate azotul arde :( , daca nu mai au radacini sunt mai greu de salvat. Tu poti totusi sa incerci poate vreunele (cum sunt muscatele) fac radacini noi si se salveaza.
 

Roxana Peled

Active Member
Data viitoare da-l naibii de azot ca oricum la plantele cu flori nu este o idee buna, ia un ingrasamant lichid (care oricum e mult mai complex) si pune si tu la concentratia scrisa pe eticheta. Eu intotdeauna le-am facut fericite cu un astfel de tratament :D
 

Roxana Peled

Active Member
E bun dar poti sa le arzi si cu acela daca nu e suficient macerat si nu nimeresti corect concentratia, nici gainatul nu vine cu instructiuni scrise :rofl:
Crede-ma, ala lichid e balsam! :D
 

geodezia

Well-Known Member
Doamne da cine te-a invatat sa pui atit ma fat-o ma sau tu nu ai inteles bine se pune o lingura la 10 kile de apa ..s-a scris de atitea ori pe forum maxim 2 linguri la 10 kile de apa deci la tine erau 10 linguri de azotat adica max 0,5 kile .. na acu nu ai ce le face .. sunt atacate deja poate sa mai speli repede pamintul la radacina lor si sa te rogi pentru ele ..
o sa se usuce paote va ramine cumva ceva verde si sa iti reinvie ..acu daca au zile poate poate daca nu gunoi scrie pe ele
 
geodezia a spus:
Doamne da cine te-a invatat sa pui atit ma fat-o ma sau tu nu ai inteles bine se pune o lingura la 10 kile de apa ..s-a scris de atitea ori pe forum maxim 2 linguri la 10 kile de apa deci la tine erau 10 linguri de azotat adica max 0,5 kile .. na acu nu ai ce le face .. sunt atacate deja poate sa mai speli repede pamintul la radacina lor si sa te rogi pentru ele ..
o sa se usuce paote va ramine cumva ceva verde si sa iti reinvie ..acu daca au zile poate poate daca nu gunoi scrie pe ele
...imi pare rau :cry: :cry: dar nu au fost toate atacate...altele sunt vioaie...muscatele in general sunt pleostite :cry: :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
eu am gasit postarea era a mea dar daca citesti bine am specificat ca la inceput cind este concentratia mare pun la brugmansii si ajung cu concentratia diluata pentru plantele mici ..iar mai sus spusesem ca un polonic la 10 kile de apa ..dar pun mereu apa in galeata pe masura ce se goleste iar vasele mele in care tin plantele sunt de 70 de kile nu de 4-5 kile ca ale atele
tu ai pus si nu ai golit ai udat totul cu aceasi concentratie ..
 
am pus apa in ceva mare in care incapea 30 de l de apa si pe masura ce apa se golea mai puneam,dar cred k la fel zic si eu ca au ghivecele mici si le,au doborit...dar sper sa isi revina...o sa pun poze peste cateva zile cu florile care au scapat :oops: :( :) ...eu sper sa isi revina majoritatea :oops:
 
Sus