ajutor !

vuk

Member
Daca m-ati putea ajuta cu denumirea plantelor de mai jos asi fi foarte recunoscator !

Unele le-am ghicit dar nu toate




 

daisy111

Active Member
Am si eu nevoie de ajutor,am cumparat acum din obi un ghivecel cu o planta ce scrie pe ea lonciera nitida si cred ca m-am pacalit,adica eu am vrut sa fie acea lonciera "mana maicii domnului",care infloreste frumos si miroase superb,dar cautand pe google imi arata a fi altceva,se face o tufa. :? :( Aveti careva aceasta lonciera?cum se face?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daisy, mana maicii domnului se numeste Lonicerea caprifolium, asa ca daca tu ai luat lonicera nitida...e altceva ;-) Sunt mai multe specii de lonicera :D
 

daisy111

Active Member
Da,am realizat acasa ca este altceva,nu ceea ce vroiam.Dar as vrea sa stiu cate ceva de lonciera luata,daca infloreste,cat de mare se face,cum trece peste iarna si eventual vreo poza daca o aveti.
Am cautat un topic pt ea si nu am gasit. :D
 

alfa

Active Member
Daisy am eu Lonicera nitida. Dupa cum ii spune si numele nu creste prea mult in inaltime, se extinde pe orizontala.In 2-3 ani a crescut foarte frumos.Total fara flori. Rezista foarte bine la frig ( eu o am la munte). Din pacate nu am nici o poza in care sa se vada bine.... da un google.
 

geodezia

Well-Known Member
Daisy draga mea dac vrei lonicera aia clasica galben cu alb cind se incalzeste imi dai adresa si iti trimit am f multa in gradina ..iti trimit cu cea mai mare placere
 

daisy111

Active Member
geodezia a spus:
Daisy draga mea dac vrei lonicera aia clasica galben cu alb cind se incalzeste imi dai adresa si iti trimit am f multa in gradina ..iti trimit cu cea mai mare placere

Multumesc geodezia!!! :hug: Am avut si am pierdut-o cand au facut la casa parintilor ,muncitorii,au calcat pe ea pana am ajuns eu sa o mut si am pierdut-o. :( Daca nu este un deranj prea mare,vreau. :oops: O sa vb pe mp.
 
Sus