Ajutor! Urechelnite in gradina

zfcristina

New Member
Buna ziua!
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine. Am gradina plina de urechelnite, mi-au mancat zilele nu mai pot!! Stiam ca sunt dar am incercat sa le ignor, insa azi cand taiam florile ofilite ale trandafirului am observat ca in fiecare floare era cate o urechelnita :eek:
Imi puteti spune cum pot scapa de ele?
Multumesc!
 

ghimpe--

Member
Apar in numar mare in perioade/locuri mai umede. In afara de pasari si paianjeni nu cred ca le mai mananca ceva... Eu, unul, nu as folosii chimicale ca sa le omor, nu isi are rostul, sunt inofensive pentru plante...
 

AncaS

Member
Sfat babesc contra urechelnitelor :) se ia un ghiveci de teracota, se umple cu paie uscate si se infige intr-un bat cu gura/ paiele in jos. Urechelnitele se muta in ghiveci ca le place la umbra :wink: . Mi-a zis-o vecinu' meu de gradina, un mos de vre-o 80 de ani si cu ceva experienta in agricultura.
 

radumircea123

New Member
Urechelnite si paianjeni in casuta ;in gradina e treaba lor!

intr-o magazie pe care o folosesc drept locuinta de vara la tara :D se strang an de an zeci de urechelnite ; poate ca sunt atrase de lemn, poate lemnul prinde umezeala, poate vor sa stea la umbra,poate sunt prea multe ierburi si alte plante imprejur , cert este ca vin ca teleghidate in directia acestei magazii - cu toate ca ar putea foarte bine sa se adaposteasca la gardul din lemn unde sunt si ierburi si umbra ; sper ca nu le atrage mirosul de ulei de in cu care am dat pe lemn anul trecut;
stiu ca inamicul lor este paianjenul - dar am si din acestia destui si destul de mari ; parca ar fi un somn mai linistit sa stiu ca se duc fiecare prin gradina la treaba lor.
Ce ma sfatuiti ?

am citit ideea cu ghiveciul ; poate daca pun un ghiveci mai mare si cu paie umede se strang acolo ? dar paianjenii ?
 

victoria222

Active Member
Edel,eu nu cred ca are plante in magazie. Cum sa nu renunte la ele daca omul acolo vrea sa locuiasca, sa doarma, etc... Angelodacian,eu cred ca atata timp cat va fi in magazia ta umezeala si intuneric, nu ai nici o sansa sa scapi de ele. Trebuie sa iei niste masuri mai serioase de reabilitare a magaziei. De exemplu, sa cumperi vata de sticla, sa izolezi peretii din interior, dupa care montezi rigips. Practic trebuie sa izolezi complet spatiul interior de cel exterior. Ele isi vor face cuiburi intre scandurile de lemn in continuare, dar nu vor putea intra in magazie. Daca gasesti o solutie prin care sa transformi spatiul interior al magaziei intr-un spatiu izolat si uscat, ai rezolvat problema. Altfel exista insecticide care actioneaza pe termen scurt, sau substante impotriva insectelor cu care se impregneaza lemnul, dar cred ca e la fel de costisitor si nu rezolva complet problema. Ideal ar fi sa impregnezi tot lemnul; din magazie cu o substanta speciala impotriva insectelor, dupa care sa aplici in interior o folie pe toti peretii, pe urma vata de sticla si in final rigips, sa rezolvi si cu podeaua+tavanul ( la fel, izolate) dupa care sa dai cu lavabil si ai terminat cu urechelnitele. E o investitie mai mare dar eu zic ca merita. Bafta :wink:
 
Sus