Ajutor trandafir !

KristiNa-k

New Member
Buna, imi cer scuze daca am postat in topicul gresit dar am nevoie de ajutor..

Eu de 8 martie i-am luat mamei un trandafir simplu, nu ghiveci, doar un fir .. ca in poza


si dupa ceva timp partea cu floarea s-a ofilit insa undeva spre baza a inceput sa-i creasca o ramurica verde care acum e plina de frunze :D

intrebarea mea este.. ar trebui sa il mai las in apa sau sa il pun in ghiveci ? mi-e ca nu cumva sa inceapa sa se usuce daca il mai las mult in apa..
 

lelia

Well-Known Member
Nu stiu ce sanse are sa faca radacini in apa ,insa in pamant cu pet in cap ,sansele cresc .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu zic la fel ca Lelia: pune-l in pamant (de preferat in gradina, intr-un loc umbrit) si pune-i un pet in cap. Aeriseste zilnic si vezi ce se intampla.
Daca n-ai gradina, incearca toata procedura de mai sus plantand trandafirul in ghiveci (mai mare) si tot cu pet in cap.
Succes!
 

KristiNa-k

New Member
da, chiar ma ajuta, multumesc foarte mult :)

maine merg sa cumpar ce imi trebuie si ma apuc de treaba, sa ne tineti pumnii si mie si puiutului sa mearga totul bine si sa se faca mare si frumos :)


a propos de flori, unul dintre putinele lucruri pe care il stiu despre acestea este ca buna dispozitie si vorba blanda le ajuta sa se dezvolte, s-a facut un experiment (poate ca stiti deja) in care acelasi soi de planta a fost tratata in doua moduri diferite : primeia i-au vorbit frumos, cred ca i-au pus si muzica iar la cealalta au tipat si i-au vorbit pe un ton aspru.. iar aceasta s-a ofilit in timp ce prima s-a dezvoltat frumos.. deci nu uitati niciodata sa fiti blanzi cu plantele voastre !
 
Sus