Ajutor sfaturi si in alegerea unei noi clematite

Nicola

Member
Acum sper sa dea si rezultat.. :rofl: mai am una grena de anul trecut care a fost mai mult moarta... Din cauza mea, plantata cu radacinile in plin soare. Ma gandesc daca sa o mut si pe ea, vad doi lastarei mici de jos.
 

andreya

Member
Ce frumoase sunt!!! Nici eu nu ma uitasem la locatie:) si deja ma gandeam pe unde, prin ce magazin se ascund astea.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ana, eu zic sa o plantezi cat mai repede afara, nu-i place caldura din casa. In gradina i-ar merge excelent.
 

deutzia

Member
bun, pai daca afara i-ar merge mai bine..atunci maine dupa servici ii schimb domiciliul. sper sa o pot salva. fata de cum arata este o minune...fara pamant, ea smulsa din punga..
multumesc.
 

LadyBug

Well-Known Member
Mult succes cu ele, o sa mai iti iei curand altele noi, pentru ca sunt foarte frumoase, infloresc de obicei din primul an, dar trebuie sa ai grija cu soarele, mie mi-a mai uscat din ele, e bine sa le pui ceva sa le umbreasca partea de jos cu radacinile... Daca-mi rasar cele de anul trecut care se uscasera, voi avea ce arata anul asta, o sa fac multe poze :)
 

geodezia

Well-Known Member
aha ai luat si tu wilsoni si o Montana mayline eu am vrut odorata sa imi si miroase
sa le stapinesti sanatoasa si sa ai parte de mulllte floricele
crini aia sunt cam invazivi dar le vezi tu daca le place
 

deutzia

Member
cu putin timp in urma postam poze cu doua clematite salvate din magazin, fara sperante sa iasa ceva. ei, ambele au bobocel.
se pare ca munca mea da roade, sunt f fericita. sa ma mai spun ca si batul de wisteria de care imi faceam griji daca sa il scot afara sa nu, sa nu inghete...a trecut cu muult de 1m? 1 metro jumate cred ca are. imi ajunge sigur la balcon pana la toamna. sa va mai spun si ca surata ei (am comandat doua wisterii la service) a si inflorit anul acesta? primul ei an!
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu le-am pus Hemerocallysi la baza.. Speram ca nu se supara..
Asa am facut si eu la cateva, sa vedem daca le place, ca ma gandesc totusi ca hemerocallisi ar fi cam invazivi, insa nu si astia "nobili", ci aia salbatici sunt invazivi rau. Eventual si irisi merg, ma gandesc eu, doar sa nu fie foarte aproape de radacinile clematitelor...
 

monika 82

Well-Known Member
Da si eu tot hemerocallisi si aquilegia pentru cele plantate pe turnulete, pentru cele plantate pe arcade am pus hemerocallisi si minirose , sau irisi si hemerocallisi!
 
Ultima editare:

Nicola

Member
Ma gandesc ca nu le deranjeaza plantele cu radacini superficiale, chiar daca s invazive.. Umbra sa fie:)
 

Nicola

Member
:rofl: e adevarat! Dar daca mai e si violet si langa un trandafir orange, ii trece lui supararea la final:)
 
Sus