Ajutor sfaturi si in alegerea unei noi clematite

deutzia

Member
Buna fetelor,
Sunt la prima clematita, achizitionata acum o saptamana. Dr Ruppel -yurta. Plantutza cu pricina este in poza din link. am tinut-o in casa, in camera neincalzita. Este devreme sa o plantez in gradina?
As mai vrea o clematita pentru terasa care sa indeplineacs urmatoare:
- semiumbra (soare din plin doar dimineata, apoi umbra de la terasa/casa)
- sa fie inalta, eventual peste 3m
-daca se poate si flori mari si batute ar fi raiul pe pamant.:visator:
Exista asa ceva? aveti idee?:h:

si clematita mea:
https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/Gradina?noredirect=1#6128680505656812898
 
Ultima editare:

deutzia

Member
am rasfoit deja tot albumul. dare care se face inalta inalta? ar fi frumos sa fie ca o perdea..pana la acoperisul terasei.
ce spui de clamatita mea? e devreme sa o plantez?
 

geodezia

Well-Known Member
pai depinde cum o tai si cum o conducu eu anul asta am vrut ceva care sa miroase asa ca am luat o Montana odorata si una wilsonii
odorata stiu ca se face enorma dar nu este dubla
 

deutzia

Member
Legat de inaltimea clematitelor. pe specificatiile lor majoritatea vad ca au 2m, unele 3m. sa inteleg ca pot creste si mai umlt daca sunt lasate? valabil pentru toate? este f imp sa se faca inalta, pentru terasa.
dupa ce am vazut pe forumul asta..sigur vor veni si altele, gasim loc. :giggle:

wow, chiar rai ai acolo. cum se numeste asta?
am vz eu bine? trandafiri englezesti?
 

geodezia

Well-Known Member
da vreo 300-400 de rose plus multe alte flori din care clematite cred aproximativ 20 -30 na nu mai stiu sigur
sunt colectionara nu fac comert dar am tot felul de plante
sunt si englezesti si borboni si tea hibrizi ,climber ,mosck etc
inamtimea difera de la clematita la clematite uite am sa iti pun um mesaj cu un site sa studiezi depsre ele ce si cum temperature la care rezista
marimea florilor daca sunt parfumate daca se remonteaza
sunt multe chestii de luat in seama caut si iti dau mesaj
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca doresti clematite care sa se faca mari, peste 3 m, cauta clematite de tipul viticella. Atata doar ca nu prea au flori mari si nici duble.
Clematitele cu flori mari si duble nu prea cresc foarte inalte si de obicei, prefera soarele.
 

deutzia

Member
am cautat, am decis sa astept sa vad cum ne imprietenim eu si prima clematita si am sfarsit prin a mai cumpara una din dedeman. innocent blush. era ultima de felul ei si usacata...de mila am adus-o acasa. :)
bucurie mare, sub folie are muguri (ramurele deja) dar albe, pentru ca nu au avut lumina. risc daca o plantez acum?
 

geodezia

Well-Known Member
nu cred ca risti
doar si eu am pus 2 clematite de vreo 2 saptamini afara
numai sa o uzi cum trebuie in momentul plantarii ar trebui sa o plantezi dimineata
in felul asta se mai duce din apa pina seara
pe urma insisti cu udatul in fecare zi pina vezi ca rasare frumos si isi da drumul
eu de ex ud acum cam la 4 zile toate gradinitele mele deoarece pamintul este uscat acum
plantele incearca sa rasara sa se dezvolte ca este si un pic de soare
si atunci trag la furtun dupa mine prin toata curtea cu chiu cu vai
dar a doua zi le si vad ca au crescut un pic mai mult decit cu o zi innainte
spor
 

deutzia

Member
am plantat-o doar pe prima, era deja maare si pe dna wisteria. locul in care am pus-o pe dr ruppel este sinistru. daca traieste acolo..sunt ori cea mai norocoasa ori cea mai tare gradinareasa din lume.:) pe a doua, innocent blush o mai las in casa (camera neincalzita) o zi doua, sa prinda putin verde pe crengutele alea. este prea mare riscul sa le rup.
 

andreya

Member
Daca tot mergi la vanatoare de clematite, zilele trecute erau si in lidl cateva clematite...si aratau chiar bine. Erau la 19 lei cred.
 
Sus