ajutor salvare 2 citrice

cer7400

New Member
e vorba de un portocal si un mandarin altoiti.
au facut la un moment dat flori/fructe.
problema e ca acum pe frunze apar pete ruginii care se extind iar in cateva zile frunzele cad.
ma puteti ajuta va rog cu un sfat pentru tratament?
deja cred ca e cam tarziu... :(
multumesc frumos
 

sicora fabian

Active Member
Parca ar fi arsi de soare!
Ca de la apa stagnanta doar se ingalbenesc si cad.
Este ceva fiziologic, nu patologic. Doar tu stii pe unde i-ai tinut si ce le-ai facut (sau au patit) diferit fata de cum ii tratai inainte!
 

cer7400

New Member
doar atat? arsi de soare?
problema e ca au suferit si la inceputul verii si le-au cazut toate frunzele.
din 4 cati aveam 2 si-au revenit si au inverzit din nou.
acum vad ca iarasi nu le place ceva.
o fi de la caldura de afara si de la faptul ca balconul e orientat spre sud in plin soare?
sa-i mut la umbra?
 

sicora fabian

Active Member
I-ai tinut permanent in plin soare? La pranz au nevoie macar de umbra filtrata.
Sunt sigur ca nu are boala sau daunatori, ci ceva in exces: soare, apa, caldura, ingrasaminte, pesticide, curenti de aer. Unul sau mai multi din acesti factori!
Daca frunzele ar fi crescut mici si pipernicite ori galbene deodata, ar fi fost o carenta nutritiva.
 

cer7400

New Member
nu i-am mai mutat de anul trecut de acolo. posibil sa fie caldura excesiva de vina?
crezi ca isi mai revin? mi-ar parea tare rau dupa ai mai ales dupa ce am pierdut 2.
sa-i pun la umbra o perioada?
 

ghia_don

Active Member
Daca bate soarele toata ziua in ei si in peretele linga care stau, temperatura ajunge acolo cam la 55-60 grade, de asta saracii arata atit de arsi.
Incearca sa-i pui undeva unde sa aiba soare doar dimineata, pina la 11-12.
 

Roxana

Active Member
am observat acest tip de pete si pe frunzele Bougainvillei mele si intr-adevar are soare, dar doar dimineata.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sunt pete de la stropi de apa pe frunze in plin soare .

incearca sa uzi doar seara si in timpul zilei chiar daca se "ofilesc" lasa-i in pace ca nu mor asa usor , si abia dupa 20:00 sa i uzi 8)

la cel care va putea muri doar in proportie de 60% as recomanda umbra totala pe perioada zilei , cu apa mai usor ca a fiert pur si simplu radacina dupa cum arata solul , schimbarea lui cu spalarea de urgenta a radacinilor in apa cu un amestec de fertilizant in scara f lejera si apoi mutarea lui in sol de gen cactusi cu o aerisire extrem de ridicata

De asemenea lipsa masiva de Mg Fe N in sol ...o stropire doar seara cu solutiie iarasi lejera de ingrasamant foliar de citrice ar fi benefica

Lamaii si in general citricele dispera dupa radacini aerate....


Succes
 
Sus