ajutor paraziti

mirunac

New Member
Buna,

Apelez la experienta si ajutorul vostru pentru o problema legata de vizitatorii ce mi-au invadat plantutele.
Din fericire, nu m-am confruntat cu aceasta problema pana acum, dar insa vad ca nu se poate sa ai plantute fara peripetii de acest fel :x .
Am incercat sa-i identific, insa poate nu am experienta necesara: sunt ca niste puncte albe cat varful de ac, lunguieti. Presupun ca sunt paduchi lanosi, insa nu arata asa ciufuliti. Seamana mai bine cu acarienii, dar nu i-am vazut pe frunze, ci doar mergand linistiti in pamant, si nici paienjenis nu vad.
Plantele afectate sunt cateva orhidee (se pare ca nu toate) si o begonie.(ciudat e ca orhideele le tin in camera langa geam, iar begonia este in bucatarie).
Am si o clivie, dar mi se pare ca musafirii de la clivie au o nuanta spre gri mai mult decat spre alb, si nici aceasta nu sta langa orhidee.

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva pareri si cu ce ar trebui sa fac pentru a scapa de musafirii astia neinvitati.
Mentionez ca achizitii noi de plante nu am avut de recent.
Si poate cu ceva sfaturi ca sa nu mai repet infestarea.

Multumesc anticipat!
 

mirunac

New Member
:nu-mi_place: Ma panicasem..insa nu arata ca in poza, m-am uitat acum.
Ori sunt paduchi lanosi ori acarieni.
Sunt nelamurita deoarece, daca sunt paduchi...nu vad "praful alb" si nici nu-i gasesc pe frunze.
Iar daca sunt acarieni..unde le e panza?...
:eek:f:
 

mirunac

New Member
mirunac a spus:
:nu-mi_place: Ma panicasem..insa nu arata ca in poza, m-am uitat acum.
Ori sunt paduchi lanosi ori acarieni.
Sunt nelamurita deoarece, daca sunt paduchi...nu vad "praful alb" si nici nu-i gasesc pe frunze.
Iar daca sunt acarieni..unde le e panza?...
:eek:f:

si inca ceva...apar numai cand ud planta sau ii "deranjez".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt colembole, se hranesc cu radacini putrezite. Normal ca apa le trezeste.

Uda mai rar si mai putin, necesarul de apa al plantelor a scazut simtitor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa scoti trandafirii afara, la aer si soare, trandafirii nu sunt plante de interior...
 

Crownless

New Member
Am si eu nevoie de ajutor,
ceva...cineva...imi mananca trandafirii si nu stiu cum sa rezolv.
Am pus cateva poze, poate stie cineva sa ma ajute.
20160517_122709.jpg 20160517_122655.jpg
 

Sash

Active Member
La baza frunzei este ceva ca panza de paianjen? Daca da, cred ca le-ar trebui un insecticid impotriva acarienilor si mai multa umezeala...
 

Crownless

New Member
Buna,

Initial si eu am crezut ca sunt paianjeni, dar am cautat si nu am gasit deloc panze.
Asa ca am reluat cautarea pe net si am gasit: "rose leafhopper" (purice de frunza?)

Am stropit cu Calypso o data, dar nu stiu daca este suficient sa dispara.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E posibil sa fie niste daunatori mici verzi care stau sub frunze , eu experimentez in plina vara aceleasi simptome dar mor repede la un tratament sistemic
 
Sus