AJUTOR ! Nu stiu ce sa mai fac sa combat daunatorii bonsaiului !

anileda

New Member
Buna seara ! Va rog frumos, ajutati-ma cu un sfat. Am fost deja la 2 gradini botanice sa cer ajutorul, am urmat tratamentul pe care mi l-au dat , insa nu scap deloc de acesti daunatori si nimeni nu stie ce sunt defapt. Va atasez si o poza.
Sunt ca niste paianjeni foarte mici, foarte numerosi, pe toata suprafata pamantului. Foarte greu sunt observati cu ochiul liber si doar in lumina puternica. Eu am montat o lupa la camera telefonului si astfel am reusit sa ii fotografiez.
Planta pierde atat frunze care abia apar cat si frunze mature , nu stiu ce sa mai fac. Aveti idee ce sunt gazele acestea si cum pot scapa de ele ? Orice parere ma ajuta F8B6BA8B-6A68-487F-9938-597FE96E74EC.png
 

crysty

Active Member
Buna seara, ati facut tratament cu calypso sau movento sau novadim progress ?
Daca vi s-a prescris la copacel vreun ceai babesc bio si ati dat cu asa ceva atunci nu o sa scapati de ei.
Nu pot sa imi dau seama ce daunatori sunt dar un insecticid sistemic (daca ei sug din seva pomului) ar trebui sa ii anihileze .
Tratamentele se cer cel mai bine la fitofarmacii nu chiar pe la gradini botanice acolo unde plantele sunt crescute in conditii sterile si angajatii care probabil au intrat si pe pile nu au de unde sa stie si cu ce sa intervina la daunatori si boli.
Mergeti cu ghiveciul la o fitofarmacie ca asa dupa poza e greu de dat seama , pluys ca nu ati descris daunatorul mai in amanunt adica daca atunci cand este starnit el zboara sau sare ca puricele, daca lasa urma lipicioasa pe frunze, daca lasa urme de intepaturi pe frunze (puncte mici decolorate-galbene) , daca exista panza de paiajen mica pe la coditele frunzelor , daca apare ca un puf alb pe frunze din loc in loc .
Vreo 2 poze si la frunze ar fi si mai de ajutor .
Din poza asta nu pot sa imi dau seama daca este afida sau daca este acarian.
Daca este afida atunci cele 3 de sus, doar calypso ar fi deajuns , ar trebui sa va scape de ei.
Daca este acarian atunci un acaricid de gen Nissorun ar trebui sa ii anihileze.
De regula se recomanda o combinatie de calypso si nisorun : O fiola de calypso (2ml) + 1 plic mic de nisorun (cel mai mic de 5g sau cat are) amestecate in 5-7 litri de apa , stropiti o data pe saptamana timp de 3 saptamani adica 3 tratamente. Solutia nu se strica asa de repede asa ca puteti sa pastrati in bidon pana terminati tratamentul. Notati pe bidon ca este insecticid si nu lasati la indemana copiilor. La urma puteti arunca solutia ramasa dar nu in bidon, ca sa nu o bea vreun amarat pe la container.
Folositi un bidon de stropit geamurile ca sa stropiti pe solul ghiveciului, pe copacel, pe ghiveci de jur imprejur, pe pervaz in locul unde sta ghiveciul .
De recomandat ca inainte de tratamentul cu chimicale sa stropiti copacelul cu o solutie de amalgerol dar daca nu aveti mai multe plante nu se merita sa cumparati amalgerol care este 12 lei 100ml decat daca va permiteti .
De retinut: Exista o sansa mica ca planta sa nu suporte chimicalele si sa moara asa ca va anunt ca exista un mic risc si in aceasta privinta.
Nu ati specificat ce specie este bonsaiul.
Costul tratamentului calypso + nissorun = 10 lei plus minus 1-2 lei.
 

anileda

New Member
Buna seara, ati facut tratament cu calypso sau movento sau novadim progress ?
Daca vi s-a prescris la copacel vreun ceai babesc bio si ati dat cu asa ceva atunci nu o sa scapati de ei.
Nu pot sa imi dau seama ce daunatori sunt dar un insecticid sistemic (daca ei sug din seva pomului) ar trebui sa ii anihileze .
Tratamentele se cer cel mai bine la fitofarmacii nu chiar pe la gradini botanice acolo unde plantele sunt crescute in conditii sterile si angajatii care probabil au intrat si pe pile nu au de unde sa stie si cu ce sa intervina la daunatori si boli.
Mergeti cu ghiveciul la o fitofarmacie ca asa dupa poza e greu de dat seama , pluys ca nu ati descris daunatorul mai in amanunt adica daca atunci cand este starnit el zboara sau sare ca puricele, daca lasa urma lipicioasa pe frunze, daca lasa urme de intepaturi pe frunze (puncte mici decolorate-galbene) , daca exista panza de paiajen mica pe la coditele frunzelor , daca apare ca un puf alb pe frunze din loc in loc .
Vreo 2 poze si la frunze ar fi si mai de ajutor .
Din poza asta nu pot sa imi dau seama daca este afida sau daca este acarian.
Daca este afida atunci cele 3 de sus, doar calypso ar fi deajuns , ar trebui sa va scape de ei.
Daca este acarian atunci un acaricid de gen Nissorun ar trebui sa ii anihileze.
De regula se recomanda o combinatie de calypso si nisorun : O fiola de calypso (2ml) + 1 plic mic de nisorun (cel mai mic de 5g sau cat are) amestecate in 5-7 litri de apa , stropiti o data pe saptamana timp de 3 saptamani adica 3 tratamente. Solutia nu se strica asa de repede asa ca puteti sa pastrati in bidon pana terminati tratamentul. Notati pe bidon ca este insecticid si nu lasati la indemana copiilor. La urma puteti arunca solutia ramasa dar nu in bidon, ca sa nu o bea vreun amarat pe la container.
Folositi un bidon de stropit geamurile ca sa stropiti pe solul ghiveciului, pe copacel, pe ghiveci de jur imprejur, pe pervaz in locul unde sta ghiveciul .
De recomandat ca inainte de tratamentul cu chimicale sa stropiti copacelul cu o solutie de amalgerol dar daca nu aveti mai multe plante nu se merita sa cumparati amalgerol care este 12 lei 100ml decat daca va permiteti .
De retinut: Exista o sansa mica ca planta sa nu suporte chimicalele si sa moara asa ca va anunt ca exista un mic risc si in aceasta privinta.
Nu ati specificat ce specie este bonsaiul.
Costul tratamentului calypso + nissorun = 10 lei plus minus 1-2 lei.

In primul rand , va multumesc pentru raspuns ! Daunatorul nu zboara si nu sare atunci cand este starnit, pur si simplu se plimba pe pamant. Nu exista panza de paianjen nicaieri, nu exista nici o insecta pe frunzele plantei-doar pe pamant. Nu apare puf nicaieri. Va atasez aici poze cu tratamentul pe care l-am urmat si una cu frunzele. Multumesc anticipat ! EEC1DB06-A9F5-4E98-9F7D-899405EE411B.jpegF436B1B4-CB88-47A3-B7DD-D4379801489C.jpegStropesc bonsaiul o data- de 2 ori pe saptamana iar dungile albe sunt din cauza apei dure.
 

crysty

Active Member
O, dar nu este chiar un bonsai micut, aveti rodondedron , asa cred ca este.
Tratamentul pe care vi l-au descris este pe jumatate de eficient , eu nu folosesc si nu recomand mospilanul. Nu l-am testat dar am mai auzit ca nu isi face efectul pe insecte daunatoare. Chiar acum vreo luna in urma o contabila de la un restaurant mi-a spus ca a stropit cu mospilan pentru paduchele lanos si ca nu a scapat de ganganii.
Prescrierea de Nissorun este buna dar mospilanul este varza din punctul meu de vedere, nu m-am interesat de el dar posibil sa fie insecticid de contact slab si nu unul sistemic puternic si doar pentru un numar restrans de daunatori si doar anume daunatori nu orice.
Ce face un insectivid sistemic ? Intra in planta si circula odata cu seva ei, si face planta otravitoare pentru ganganiile care o inteapa.
Ganganiile dumneavoastra chiar daca nu sunt pe frunze, ele trebuie sa se hraneasca cu ceva, poate inteapa radacinile , ca doar nu or fi canibale sa se manance una pe alta.
Planta arata bine nu este chiar terminata asa cum am crezut.
Luati Calypso, este 5 lei fiola , iar daca nu gasiti calypso atunci luati movento (6 lei) . Amestecati cu nisorun si stropiti planta si solul .
Dupa cum vad in poza la fitofarmacie au scris pe plic ca nisorunul se pune in 10 litri de apa ceea ce este corect, dar eu cand am scris 5-7 litri am recomandat o doza puternica . Dumneavoastra faceti cum credeti, probabil e mai bine in 10 litri de apa ca nu stiu cum reactioneaza rododendronul , desi vad ca e planta cat de cat adulta si ar trebui sa nu aiba probleme, sa puneti nisorunul si tot in acei 10 litri de apa turnati si o fiola de calypso. Atentie ca fiola este de plastic si trebuie taiata cu un foarfece si o sa va murdariti pe maini plus ca nu o sa iasa tot din fiola asa ca taiati fiola, o stoarceti si ii dati drumul in apa ca sa se dizolve ce ramane iinauntru. Daca va e frica ca va murdariti pe maini atunci folositi manusi . Calypso nu este periculos la atingere dar daca stati cu mainile mult in solutie poate intra usor si in piele ca si apa asa ca va spalati pe maini.
In loc de calypso se poate folosi si novadim progress dar ala este mai scump si este si repelent adica din cate am auzit miroase urat si nu veti putea stropi la interior dar pune pe fuga ganganiile , asa fac repelentele.
Cand mergeti la fitofarmacie puteti sa le spuneti ca cineva v-a recomandat calypso in loc de mospilan si vedeti ce or sa spuna ca sa nu spuneti ca v-ati luat dupa mine si ati dat banii degeaba .
Stropiti pe suprafata solului dar si pe planta macar putin la inceput , pe sol nici putin dar nici prea mult.
Aici aveti pagina oficiala a descrierii produsului calypso https://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=67&subcatIDg=9
Movento tot de Bayer este facut o sa il gasiti pe acelasi site ca descriere.
Daca nu vreti sa bateti drumul pana la fitofarmacie, puteti sa trimiteti o poza cu daunatorul si la siteul mai sus mentionat si ii intrebati daca calypso ii poate distruge , sau movento, dar probabil ca o sa dureze mult pana va raspund. Sau sunati la numarul afisat pe site.
Eu am tratat 9 leandri la un restaurant cu calypso + nissorun pentru paduchele lanos si paduchele testos si am scapat plantele de ei definitiv. Am facut 2 tratamente cu calypso +nissorun , al 3lea era cu movento+nisorun si pentru orice eventualitate am facut si al 4lea tot cu calypso simplu fara nisorun.
 
Ultima editare:

anileda

New Member
O, dar nu este chiar un bonsai micut, aveti rodondedron , asa cred ca este.
Tratamentul pe care vi l-au descris este pe jumatate de eficient , eu nu folosesc si nu recomand mospilanul. Nu l-am testat dar am mai auzit ca nu isi face efectul pe insecte daunatoare. Chiar acum vreo luna in urma o contabila de la un restaurant mi-a spus ca a stropit cu mospilan pentru paduchele lanos si ca nu a scapat de ganganii.
Prescrierea de Nissorun este buna dar mospilanul este varza din punctul meu de vedere, nu m-am interesat de el dar posibil sa fie insecticid de contact slab si nu unul sistemic puternic si doar pentru un numar restrans de daunatori si doar anume daunatori nu orice.
Ce face un insectivid sistemic ? Intra in planta si circula odata cu seva ei, si face planta otravitoare pentru ganganiile care o inteapa.
Ganganiile dumneavoastra chiar daca nu sunt pe frunze, ele trebuie sa se hraneasca cu ceva, poate inteapa radacinile , ca doar nu or fi canibale sa se manance una pe alta.
Planta arata bine nu este chiar terminata asa cum am crezut.
Luati Calypso, este 5 lei fiola , iar daca nu gasiti calypso atunci luati movento (6 lei) . Amestecati cu nisorun si stropiti planta si solul .
Dupa cum vad in poza la fitofarmacie au scris pe plic ca nisorunul se pune in 10 litri de apa ceea ce este corect, dar eu cand am scris 5-7 litri am recomandat o doza puternica . Dumneavoastra faceti cum credeti, probabil e mai bine in 10 litri de apa ca nu stiu cum reactioneaza rododendronul , desi vad ca e planta cat de cat adulta si ar trebui sa nu aiba probleme, sa puneti nisorunul si tot in acei 10 litri de apa turnati si o fiola de calypso. Atentie ca fiola este de plastic si trebuie taiata cu un foarfece si o sa va murdariti pe maini plus ca nu o sa iasa tot din fiola asa ca taiati fiola, o stoarceti si ii dati drumul in apa ca sa se dizolve ce ramane iinauntru. Daca va e frica ca va murdariti pe maini atunci folositi manusi . Calypso nu este periculos la atingere dar daca stati cu mainile mult in solutie poate intra usor si in piele ca si apa asa ca va spalati pe maini.
In loc de calypso se poate folosi si novadim progress dar ala este mai scump si este si repelent adica din cate am auzit miroase urat si nu veti putea stropi la interior dar pune pe fuga ganganiile , asa fac repelentele.
Cand mergeti la fitofarmacie puteti sa le spuneti ca cineva v-a recomandat calypso in loc de mospilan si vedeti ce or sa spuna ca sa nu spuneti ca v-ati luat dupa mine si ati dat banii degeaba .
Stropiti pe suprafata solului dar si pe planta macar putin la inceput , pe sol nici putin dar nici prea mult.
Aici aveti pagina oficiala a descrierii produsului calypso https://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=67&subcatIDg=9
Movento tot de Bayer este facut o sa il gasiti pe acelasi site ca descriere.
Daca nu vreti sa bateti drumul pana la fitofarmacie, puteti sa trimiteti o poza cu daunatorul si la siteul mai sus mentionat si ii intrebati daca calypso ii poate distruge , sau movento, dar probabil ca o sa dureze mult pana va raspund. Sau sunati la numarul afisat pe site.
Eu am tratat 9 leandri la un restaurant cu calypso + nissorun pentru paduchele lanos si paduchele testos si am scapat plantele de ei definitiv.

Va multumesc din suflet. Maine la prima ora ma duc atat la fitofarmacie cat si la toate gradinile botanice pe care le stiu, o sa spun in primul rand ce mi-ati spus dvs pentru ca poate este exact ce are nevoie bonsaiul meu si o sa arat peste tot si fotografiile cu daunatorii , asa cum am facut si prima oara cand am cerut tratamentul. Sper de data asta sa fie de succes. Va tin la curent ! Si va rog, daca mai aveti orice informatie noua, atat dvs cat si alte persoane, sa imi spuneti. Vreau neaaparat sa il ajut pe copacel. Il am de 7 ani de zile si il iubesc nespus
 

crysty

Active Member
Va multumesc din suflet. Maine la prima ora ma duc atat la fitofarmacie cat si la toate gradinile botanice pe care le stiu, o sa spun in primul rand ce mi-ati spus dvs pentru ca poate este exact ce are nevoie bonsaiul meu si o sa arat peste tot si fotografiile cu daunatorii , asa cum am facut si prima oara cand am cerut tratamentul. Sper de data asta sa fie de succes. Va tin la curent ! Si va rog, daca mai aveti orice informatie noua, atat dvs cat si alte persoane, sa imi spuneti. Vreau neaaparat sa il ajut pe copacel. Il am de 7 ani de zile si il iubesc nespus
Cu placere. Rodondendronul este o planta acidofila, ii trebuie un mediu de sol acid, se gaseste la dedeman turba horticola sau turba rosie care au pH de 3-5 asa ca daca vedeti ca se aseaza pamantul in ghiveci si se face loc, turnatii niste turba acida.
Planta prospera bine afara in romania si se poate chiar transplanta in gradina atat timp cat este cald afara (noaptea sa nu ajunga la vreo 5-10 grade) dar in gradina trebuie sa stati cu ochii pe el ca se poate umple de daunatori.
Ca sa treaca peste iarna mai usor cumparati o sticluta de amalgerol si stropiti planta cu el din cand in cand (3 ml la 1 litru de apa) , asta se recomanda si la citrice pentru ca ele au tendinta sa lepede frunzele repede la orice fluctuatie de temperatura si mediu.
La primavara , nu stiu exact cand incepe sezonul infloririi lui, sa ii administrati ingrasamant cu fosfor si potasiu cum ar fi ala pentru plante cu flori https://www.dedeman.ro/galati/ingrasamant-pentru-flori-de-balcon-kristalon-granule-0-2-kg/p/7027650
Nu administrati micorize la plante acidofile ca ele (endomicorizele) nu isi fac efectul si nu imbunatatesc solul acid. La fel nu cred ca este o idee buna sa luati ceva care sa imbunateasca solul cum ar fi acizi humici sau fulvici pentru ca aici avem de-a face cu un sol acid.
Daca va permiteti, eu am luat vitamine si aminoacizi http://indoorgardens.ro/nutrienti-stimulatori/nutrienti-minerali-pamant/hesi/hesi-super-vit-50ml-d si puneti cate o picatura la 5 litri , veti avea din sticla sa folositi cativa ani depinde cat de multe plante aveti ca sa se merite .
Iarna udati cu apa la temperatura camerei cand se usuca deasupra pamantul.
Daca nu va permiteti prea multe cheltuieli atunci o sticla de biostimulent pe baza de alge marine sau/si aminoacizi cum ar fi Aurora https://www.emag.ro/ingrasamant-foliar-complex-continut-macro-si-microelemente-superconcentrat-aurora-1-l-sporirea-recoltei-cu-10-40-randament-ridicat-imbunatatirea-rezistentei-plantelor-la-frig-si-boli-otmar-1000/pd/D4TV8KBBM/?ref=graph_profiled_similar_1_1&provider=rec-go&recid=rec_golang_49_200895426593ed34b5bbb394ce4fe96e_1567966087&scenario_ID=49 ar putea fi deajuns pentru ca si asta este recomandat la frig.
Nu abuzati de concentratii, mai bine mai diluat decat concentrat, sa nu ardeti planta ca doar nu creste peste noapte ca vrejul de fasole din povesti daca bagati doze mari de stimulente si ingrasaminte.
Eu imi pregatesc apa de udat la flori astfel, pun ap;a in bidon de 5 l , ii pun o picatura de vitamine si pun foarte putin ingrasamant cat sa fie un varf de cutit daca e praf sau 1 ml daca este lichid si torn in castronul unde tin ghiveciul ca sa traga apa de jos in sus. Las la scurs pe marginea chiuvetei si cand nu mai curge apa din el inainte sa il pun la locul lui de cinste, stropesc foliar planta cu niste biostimulent foarte diluat de exemplu 0,5 ml de atonik la 1 litru de apa sau 1 ml amalgerol la 1 litru de apa sau 0,5 ml de cropmax la 1 litru de apa, sau 1 ml de houseplant focus la 1 litru de apa, prin rotatie. Findca e cald inca mai stropesc , la iarna mai rar. Dar fiecare face cum crede in functie de buzunar si in functie de cate plante are. Nu ma dau banii afara dar am cheltuit cam 500 ron pe tot felul de ingrasaminte si stimulente sa testez. Nu am rododendron ca sa stiu daca suporta orice stimulent dar din moment ce se foloseste foarte diluat atunci nu ar trebui sa fie probleme.
 
Ultima editare:

gomez99

Well-Known Member
eu as zice ca e musai sa schimbati pamintul. as schimba pamintul acum cit e cald afara, si as spala planta bine cu jetul pina ramine cu radacina nuda. pe urma i-as face o baie scurta cu mospilan. mospilanul e un insecticid de contact mai putin folosit acum, pentru ca a dezvoltat imunitate la unele gize, dar ca insecticid de soc pe o perioada scurta e bun, in special in combinatie cu alte substante. dupa care as pune planta in alt ghiveci cu pamint proaspat. ceva cropmax sau atonic sau bionat ar fi util in faza asta. dupa vreo saptamina as reveni cu milbeknock + nissorun sau voliam targo + nissorun.
 

bonsaifan4ever

New Member
Incearca cu Milbeknock so eu am o Granada de BonSai care au about aceeasi problems semnalata de tine, eu zic ca pot fi mai degraba acarieni !! Milbeknock Este in insecticid cu spectrum de actiune dedicat nu numai pentru aceste jigodii de acarieni dar in plus Este natural bineinteles produs de Japonezi can insecticid sistemic bio nu chimic !!! Tratament impus : functie de cat este de grav dozezi concentratia ! Milbeknock gasesti la orice magazin de specialitate unde ar trebui sa fie competent sa spuna exact cum se utilizeaza ! Success !
 

bonsaifan4ever

New Member
Nu am copiat ideea de la gomez99 sa fii relax ! Eu am folosit numai milbeknock care a avut succes, mai ales ca atacul a fost masiv si la mine ! incepusem sa visez noaptea urat , in plus folosisem o gramada de alte tratamente care au fost bineinteles inutile !!!
 

bonsaifan4ever

New Member
Am si eu o mare problema care se pare can mi-am creeat-o singur : stropire BonSai de exterior cu Champ77 si a rezultat un mic dezastru : cativa care zic eu ca au avut imunitate scazuta au suferit intoxicatie foliara care a dus la defolierea lor !! Mai exists o infima sansa sa-i resuscitez ?
 

crysty

Active Member
Am si eu o mare problema care se pare can mi-am creeat-o singur : stropire BonSai de exterior cu Champ77 si a rezultat un mic dezastru : cativa care zic eu ca au avut imunitate scazuta au suferit intoxicatie foliara care a dus la defolierea lor !! Mai exists o infima sansa sa-i resuscitez ?
Amalgerol . S-ar putea sa nu faca minuni daca planta e pe duca dar nici rau nu face ca este bun de dat si pe plantele sanatoase.
Daca nu gasiti amalgerol atunci altceva pe baza de alge si/sau aminoacizi sau compusi din aminoacizi cum ar fi cropmax sau algasanba, sau aurora.
Respectati dozajul si nu abuzati , mai bine mai diluat decat doza normala, cam 2-3 ml la 1 litru de apa daca gasiti amalgerol si puteti stropi si solul.
Daca nu aveti incredere in amalgerol ca e suportat de vreo planta atunci stropiti de test doar o frunza pe fata si pe dos si vedeti daca dupa2- 3 zile frunza nu are nimic . Si lasati-i in locul lor unde le-a mets bine pana isi revin .
 
Ultima editare:
Sus