ajutor musculite albe

ioannna

New Member
tocmai am descoperit ca fucsiile mele sunt pline de chestii mici albe si rapide. le-am diagnosticat: musculite albe de sera(multumesc forumului), maine ma duc sa iau insecticid
dar...ce fac cu restul plantelor??
fucsiile erau intr-o camera plina de flori. deocamdata numai pe ele am vazut musculite celelalte sunt curate. dar le tratez si pe ele? sau nu?
si ce fac cu fucsiile le izolez?
si am citit ceva despre capcane cu substante lipicioase. unde gasesc asa ceva? sunt speciale pentru musculitele astea sau sunt ca alea pentru muste?
 

Roxana

Active Member
Si eu am avut exact aceeasi problema: musculita alba de sera la Fuchsii. Le-am tratat (pe Fuchsii cat si pe celelalte plante din aceeasi camera cu ele) cu Mospilan 20 SP. Se gaseste la florarii sau la Fermierul.
 
A

Anonymous

Guest
Pai de adulti nu vei scapa in veci. Cheia este sa omori ouale .. care se afla pe dosul frunzelor. Repeti tratamentele la 7 zile astfel incat din ouale de pe spate sa nu poata iesi adulti care vor depunde din nou oua. Ca substantze poti folosi Diazol, Mospilan, Confidor .. etc ... si alterneaza .. nu da de 2 ori cu aceeasi substantza.
 
A

Anonymous

Guest
Puful ala gri se ia daca il stergi cu carpa umeda Mie imi pare a fi Fumagina
 
Sus