Ajutor dozare ingrasamant !

radu

Member
Detin ceva ingrasaminte "mononutrienti ", adica separat K, Na, P, Mg, Fe, etc.
De exemplu K (potasiul) are o concentratie de 20 %. Dar la dozare spune ca se foloseste 1-2 ml. la 1 litru de apa. Ceea ce mai spune e ca pentru stropire se foloseste 1 ml/L.
Ceea ce vreau sa va intreb e : concentratia de 20% e asigurata la dilutia de 1 m/ 1L sau la 2ml/ 1L. Ca nu specifica asta!

Multumesc anticipat!
 

Fleur

Active Member
Acel procent este dilutia in solutia respectiva de 1-2 ml/l. La stropit diluatia se face mai mica sa nu arda frunzele. E preferabil sa folosesti doza minima, fiindca mai putin este mai bine decat mai mult, iar daca pui in ghiveci sa pui numai pe pamantul umed.
 

radu

Member
Multumesc mult pentru raspuns !
Sa formulez altfel : 1ml/l are concentratie de 10 % si 2ml/l = 20 % ? Asta vrea oare sa zica cu 1-2ml/l = 20% ?

Multumesc anticipat!
 

Fleur

Active Member
Pui 1-2 ml in functie de nevoile plantei. Daca este o planta care vrei sa fructifice, sau sa faca seminte pui K 2 ml fiindca o ajuta, daca pui la plante verzi pui 2 ml N. Aceste elemente se pun in concentatii diferite in functie de stadiul in care este planta ( pui, planta in faza de crestere...) tipul plantei si de anotimp.
1 ml reprezinta 20%, dar poti pune si 40% din elementul respectiv la anumite plante.
Punand cate 1 ml din fiecare obtii un ingrasamant echilibrat 20-20-20.
 

radu

Member
Multumesc mult de tot !
Iar pentru stopire sa pun tot 1 ml/l ( la Na asa scrie, la celelalte nu specifica dojajul pentru stropire ) sau 0,5 ml ?
 

Fleur

Active Member
Nu stiu ce sa-ti spun...Eu as pune numai in ghiveci daca nu scrie si pt stropire. Eu folosesc ingrasaminte cu toate elementele amestecate in proportia respectiva pt tipurile de flori pe care le am.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Un exemplu simplu pentru o fertilizare de vara cu un coeficient de 250-300 PPM dintr-un fertilizator de configuratia 23-6-10 + ME rezulta un gramaj de 1-1,2 grame per litru
 
Sus